چگونگی تحصیل در ترکیه با دیپلم + صفر تا صد

تحصیل در ترکیه با دیپلم

اگر برای تحصیل قصد مهاجرت دارید و یا می‌خواهید در دانشگاه‌های معتبر و با کیفیت تحصیل کنید راحت ترین راه برای ایرانیان کشور ترکیه می‌باشد. زیرا شرایط پذیرش دانشگاه‌ها بسیار آسان تر می‌باشد‌. از طرفی خیلی از ما تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی را دوست داریم اما شرایط مهاجرت مستقیم به این کشورها را نداریم و به دنبال یک سکوی پرتاب هستیم.

زیرا ورود به کشورهای اروپای شرایط و ضوابط سخت تری دارد.بهتر است بدانید که در ترکیه می‌توانید در دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید اروپا حتی در رشته‌های سخت و تاپ مانند پزشکی، دندانپزشکی و یا رشته‌های مهندسی بدون کنکور وارد دانشگاه شوید. در خصوص فرصت‌های تحصیلی و کارآموزی دانشگاه‌های اروپایی در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد با دیپلم میسر است.

اگر از شرایط تحصیلی و کاری در ترکیه مطلع شوید شاید مقصد اصلی شما برای مهاجرت قرار گیرد. شما می‌توانید با اخذ مدارک معتبر از دانشگاه‌های ترکیه به کشورهای اروپایی مهاجرت کنید و مشغول به کار شوید. در این مقاله سعی داریم شرایط تحصیل در ترکیه، هزینه تحصیل در ترکیه، معرفی دانشگاه‌های ترکیه بپردازیم.

تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل با مدرک دیپلم در ترکیه

برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در ترکیه را دارند امکان پذیر است. برای ادامه تحصیل در ترکیه باید به این نکته توجه داشته باشید مدرک معادل دیپلم لازم و اجباری می‌باشد.

مدرک معادل دیپلم مدرکی است که نشان می‌دهد؛ دیپلم دبیرستان شما معادل دیپلم دبیرستان ترکیه است. بنابراین برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌بایست مدارک درخواست از دانشگاه‌ها را همراه با سایر مدارک که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد برای دانشگاه بفرستید و در صورت داشتن آزمون ورودی، نمره قبولی دریافت کنید. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در کالج‌ها و دانشگاه‌های ترکیه با مدرک دیپلم عبارتند از:

  • فرم درخواست
  • سوابق تحصیلی و مدارک مربوطه
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • دیپلم یا همان معادل دیپلم
  • مدرک زبان و یا نمره زبان اخذ شده در دانشگاه
  • اثبات پرداخت هزینه درخواست با مبلغ 35 تا 100 دلار
  • نامه تضمین تمکن مالی

تعداد دانشگاه‌های ترکیه بسیار زیاد است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا دانشجو پذیرش دارد. اکثر دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت اروپا و ایران می‌باشد. با توجه به این که رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و سایر رشته‌های تاپ در ایران نیاز به قبولی در کنکور دشوار ایران را دارد و قبولی در دانشگاه‌ها یک رویا و آرزو برای متقاضیان این رشته‌ها می‌باشد.

با انتخاب دانشگاه‌های ترکیه این رویا محقق می‌شود، حتی شما بعد از دریافت مدرک حتی می‌توانید به ایران بازگردید و در شغل مورد علاقه خود مشغول به کار شوید.ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران، هزینه‌های تحصیل تقریبا ارزان و با کیفیت و داشتن بورسیه‌های تحصیلی مورد استقبال دانشجویان ایرانی برای تحصیل قرار گرفته است. برای ورود به هر کدام از این دانشگاه‌ها ممکن است شرایط پذیرش متفاوت باشد.

برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش آزمون ورودی دارند و داوطلب می‌بایست نمره قبولی را کسب نماید. ولی برخی از دانشگاه بدون آزمون ورودی هستند. در این بین شرایط معدل در پذیرش نیز ثاثیر دارد. در بیشتر دانشگاه‌ها ریز نمرات دبیرستان الزامی می‌باشد.

تحصیل با دیپلم در ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه با مدرک دیپلم چگونه است؟

بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه به داوطلبانی تعلق می‌گیرد که شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را داشته باشند. بورسیه شامل کمک هزینه شهریه دانشگاه یا حتی کمک هزینه زندگی دانشجویان از قبیل خوابگاه، رفت وآمد و … می‌باشد.بورسیه‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

  • بورسیه تحصیلی که توسط سازمان مربوط به دانشجویان ارائه شده است.
  • بورسیه تحصیلی که توسط دانشگاه و موسسات بین المللی ارائه شده است.
  • بورسیه تحصیلی که از طریق دولت ترکیه برای دانشجویان داوطلب در نظر گرفته شده است.

مبلغ بورسیه با توجه دانشگاه و شرایط ورودی و مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. برخی از این بورسیه‌ها اگر صد درصدی باشد هزینه رفت وآمد را نیز شامل می‌شود. برای داوطلبان بین المللی متقاضی، بورسیه تحصیلی در ترکیه نیز شرایط محیا می‌باشد. همه دانشجویان بین المللی می‌توانند برای برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در یکی از معتبر ترین دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند.

ویزای همراه با تحصیل در ترکیه

ترکیه یک کشور نسبتا اروپایی و متمدن می‌باشد که دانشجویان بین المللی را از سراسر جهان مجذوب خود کرده است. هنگام زندگی و تحصیل در ترکیه، با تجربه متفاوت و فرهنگ آسیایی اروپایی رو به رو خواهید بود. این ترکیبی از فرهنگ و غذاها و آداب دوگانه می‌باشد. چنانچه دارای مدرک دیپلم می‌باشید و قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید باید ابتدا ویزای این کشور را دریافت نمایید.

بعد از دریافت برگه پذیرش از سوی دانشگاه شما می‌توانید اقدامات لازم برای اقامت ترکیه را انجام دهید. مسئله ای که ممکن است ذهن بسیاری از متقاضیان را مشغول کند. ویزای همراه برای خانواده می‌باشد. اجازه ویزا برای همراهان نیز وجود دارد. اگر همسر و یا فرزند زیر هجده سال دارید می‌توانید برای آن‌ها نیز به مدت دو سال ویزای همراه بگیرید.

شرایط تحصیل در ترکیه

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با چگونگی تحصیل در ترکیه با دیپلم صحبت کردیم. همانطور که می‌دانید ترکیه یکی از کشورهایی است که در زمینه‌ی تحصیلی پیشرفت‌هایی کرده است و مهاجران بسیاری را به خود جذب کرده است. امیدواریم که این مقاله برای شما بوده باشد.

مجموعه ها دوره

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*