مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه + بررسی کامل شرایط

مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه

یکی از مهم ترین تصمیماتی که افراد برای آینده خود می‌گیرند مهاجرت است. به همین دلیل بهتر است قبل از مهاجرت به مقصد مورد نظر، در مورد آن کشور به خوبی تحقیق کنید و اطلاعات مربوطه را به دست آورید. امروزه کشورها با موضوع مهاجرت رو به ‌رو هستند.

در هر کشوری دلایل خوب و بدی هم وجود دارد که می‌توان به تحصیل، ارتقای سطح زندگی، شغل، رفاه، جنگ و مسائل سیاسی اشاره کرد. کشورهایی که پذیرنده مهاجرت هستند از افراد به عنوان نیروی انسانی استفاده می‌کنند. ما در این مقاله سعی داریم به شما شرایط و مقایسه تحصیل در ایران و تحصیل درترکیه را ارائه دهیم.

تحصیل در ایران

ایران با توجه به دانشگاه‌ها و مراکز خوب و متعبری که دارد؛ مورد استقبال علاقه مندان و همینطور اتباع خارجی قرار گرفته است. دانشجوهای خارجی که قصد ادامه تحصیل در ایران را دارند؛ لازم است که با شرایط جذب دانشجو آشنا باشند و بعد به دریافت پذیرش خود در دانشگاه‌ها و مراکز معتبر اقدام کنند تا بتوانند ویزای تحصیلی ایران را اخذ کنند.هر کشوری برای دریافت ویزا مدارک و شرایط مربوط به خودش را دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تحصیل درایران یا ترکیه

شرایط تحصیل در ایران

تحصیل در ایران را می‌توان به دو بخش کلی تقسیم کرد.

  • پذیرش بورسیه
  • پذیرش غیر بورسیه

پذیرش بورسیه

دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند علاوه بر تحصیل به صورت رایگان از بیمه خدمات و خوابگاه برخوردار هستند. همینطور الویت واگذاری بورسیه با مقطع‌های تحصیلات تکمیلی و در رشته‌های علوم انسانی می‌باشد. لازم است بدانید به دانشجویانی که پذیرفته شدند کمک هزینه برای سفر و یا تحصیل تعلق نمی‌گیرد.

پذیرش غیر بورسیه

در خصوص پذیر غیر بورسیه گواهی جهت پیروی مالی برای تامین پرداخت شهریه، هزینه‌های روزمره گرفته می‌شود.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه گرایش بسیاری برای دانشجویان دارد، چراکه سیستم آموزشی آن‌ها بسیار کارآمد و بین المللی است. لازم به ذکر است که دانشگاه‌های ترکیه با 12 دانشگاه برتر در میان دانشگاه‌های معروف دیگر شناخته شده است.تحصیل در ترکیه به خصوص برای افرادی که در رشته‌های پزشکی فعالیت دارند بسیار مناسب است و طرفدارای مخصوص خود را دارد. به همین دلیل است که افراد برای تحصیل ترکیه را به عنوان امکان پذیرترین گزینه انتخاب می‌کنند.

شرایط تحصیل در ترکیه

در ترکیه برای ورود به برخی از دانشگاه‌ها باید مدارک مربوطه را ارائه دهند و در برخی دیگر ممکن است برای ورود به دانشگاه از طریق سامانه ثبت نام ملی در ترکیه اقدام کنند که یک سازمان است برای امتحان ورودی به دانشگاه‌های ترکیه.هزینه تحصیل بستگی به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی دارد. برای مثال هزینه تحصیل برای دانشگاه‌های دولتی یک دهم دانشگاه‌های خصوصی می‌باشد. در ترکیه مدرک تحصیلی به صورت رایگان ارائه می‌شود و هیچ گونه هزینه‌ای بابت آن گرفته نمی‌شود. همینطور دانشجویان می‌توانند برای کم کردن هزینه‌های تحصیلات خود از بورسیه تحصیلی و اعطای تسهیلات مالی دولت استفاده کنند.

مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه

این دو کشور تفاوت‌هایی در بخش هزینه تحصیل، سختی کنکور ایران نسبت به ترکیه، بازار کار و همینطور رنکینگ دانشگاه‌ها با هم دارند که انتخاب را برایتان راحت تر می‌کند. در مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه یکی از مهم ترین مزیت‌هایی که در دانشگاه ترکیه مثل حاجت تپه و یا کوچ وجود دارد؛ این است که بعد از گذراندن یک یا سه ترم تحصیل با توجه به شرایط تحصیلی فرد، او را به یکی از دانشگاه‌های آمریکا و اروپا انتقال داده می‌شود تا فرد بتواند از امکانات بیشتر و بهتری استفاده کند.

بورسیه

همانطور که در بالا گفته شده برای دانشجویان بورسیه اهمیت زیادی دارد. در مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه می‌توان به این اشاره کرد که دولت ترکیه هزینه رفت و آمد، شهریه دانشگاه، خوابگاه دانشجو و خدمات درمانی برای افراد با در نظر گرفتن معدل و شرایط دانشجو پوشش قرار می‌دهد اما در حقیقت ایران اینطور نیست.

رنکینگ دانشگاه های ایران و ترکیه

بسیاری از متقاضیان که مایل به ادامه تحصیل هستند با توجه به مقایسه رنکینگ دانشگاه‌ها نتیجه می‌گیرند که در کدام کشور تحصیل کنند و تصمیم برای آینده خود بگیرند. در مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه بهتر است با در نظر گرفتن رتبه هر یک از دانشگاه‌ها، امکانات علمی آن‌ها و همینطور رفاهی که در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند می‌توانید تصمیم بگیرید که تحصیل در ایران بهتر است یا ترکیه.

تفاوت نحوه پذیرش دانشگاه های ایران و ترکیه

افراد برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی در ایران ابتدا باید کنکور دهند و یک سد محکمی برای ورود به رشته‌های پر اهمیت مانند پزشکی و … وجود دارد با این تفاسیر می‌توان گفت در مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه شما می‌توانید به ورود دانشگاه‌های ترکیه اقدام کنید. افراد باید در دانشگاه‌های ترکیه همانند ایران برای ورود آزمونی همانند کنکور بدهند که به آن OSS می‌گویند. در واقع دانشجویان خارجی برای پذیرفته شدن باید در آزمون YOS شرکت کنند که این آزمون به سختی کنکور ایران نیست که شامل ریاضی و هوش می‌شود و افراد با گرفتن حد مجاز نمره بین 50% تا 70%  می‌توانند اقدام به انتخاب رشته در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کنند. همینطور در صورت مردودی، لازم است که دوره‌های آموزشی یک ساله را که در یکی دانشگاه‌های دولتی تدریس می‌شود بگذرانید. یکی دیگر از شرایط پذیرش دانشجویان خارجی، داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی است که در مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه هیچ تفاوتی با هم ندارند.

تحصیلات درترکیه

سخن پایانی

در این مقاله به مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه پرداختیم. همانطور که گفته شد هزینه تحصیل بستگی به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی دارد. مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه بسیار واضح است و می‌توانید به راحتی بین این دو کشور یکی را انتخاب کرد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مجموعه ها Uncategorized

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*