معرفی ارزانترین دانشگاه دندانپزشکی ترکیه + شرایط و مدارک

ارزان ترین دانشگاه دندانپزشکی ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه مقصد عالی برای دانشجویان کشور های دیگر از جمله ایران می باشد. با توجه به فراوان شدن متقاضیان رشته دندانپزشکی و دشواری در پذیرفته شدن در دانشگاه های ایران،‌ و همچنین وجود دانشگاه هایی با سطح علمی بین المللی کشور ترکیه و دارا بودن تجهیزات آموزشی عالی، بعلاوه قرار داشتن در لیست برترین دانشگاه های جهان، نظر تعداد زیادی از علاقه مندان به تحصیل در رشته دندانپزشکی را به خود جلب نموده است. بخصوص که در طی این سال ها، وزارت بهداشت ایران، برخی از آنان را تایید کرده و دانشجویان ایرانی پس از بازگشت به کشور خود، امکان طبابت و یا ادامه تحصیل را خواهند داشت.

شهریه های مناسب،‌ امکان پذیرش بالا و همچنین هزینه های کم تر زندگی در ترکیه، نسبت به کشور های دیگر از دلایلی می باشد که دانشجویان خواهان ادامه تحصیل در این کشور باشند.علاوه بر مزیت های فراوان تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه، فارغ التحصیلان دندانپزشکی از دانشگاه های این کشور به دلیل معتبر بودن در جهان، می توانند در خود ترکیه یا کشور های دیگر نیز، به راحتی در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی یا خصوصی مشغول به کار و طبابت شوند و یا در هر دانشگاهی در جهان، تدریس کنند.

رشته دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های دولتی و خصوصی

دانشگاه های کشور ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که دارای وجه تمایز هایی با همدیگر می باشند. دانشگاه های دولتی سختگیری بیشتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارند از جمله شرط سن و معدل بالا، که علاوه بر این ها برای پذیرفته شدن از سوی دانشگاه های دولتی نیاز است تا در آزمون هایی SAT یا YOS که وابسته به خود دانشگاه برگزار می گردد، رتبه مناسبی کسب شود.اما در دانشگاه های خصوصی شرایط آسان تر می باشند و تنها برخی از آن ها، آزمون برگزار می کنند.

نکته حائز اهمیت در این دو مدل دانشگاه، میزان شهریه ای است که دریافت می نمایند. شهریه دانشگاه های دولتی کم تر و مقرون به صرفه تر از هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی می باشد.بسته به شرایط دانشجو، امکان انتخاب و در صورت مساعد بودن شرایط، تحصیل در این دانشگاه ها، امکان پذیر می باشد.

ارزانترین دانشگاه دندانپزشکی ترکیه

با توجه به افزایش متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در این مقاله قصد داریم تا ارزانترین دانشگاه دندانپزشکی ترکیه، چه دولتی و چه خصوصی را در سال 2024 ، همچنین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را، نام ببریم.

ارزانترین دانشگاه دولتی دندانپزشکی ترکیه

نام دانشگاه

شهریه به لیر ترکیه

مورد تاییید وزارت بهداشت

دانشگاه مارمارا – شهر استانبول

34,211

هست

دانشگاه آدیامان – شهر استانبول

34,356

نیست

دانشگاه آتاتورک – شهرارزروم

40,000

هست

دانشگاه بولنت اجویت- شهر زونگولداغ

40,000

نیست

دانشگاه قاضی – شهر آنکارا

59,748

هست

دانشگاه کاتب چلبی – شهر ازمیر

73,000

هست

دانشگاه 19 مایس – شهر سامسون

80,000

هست

ارزانترین دانشگاه خصوصی دندانپزشکی ترکیه

نام دانشگاه

شهریه به لیر ترکیه

مورد تاییید وزارت بهداشت

دانشگاه باشکنت – شهر آنکارا

180,000

هست

دانشگاه کوجالی – شهر

293,841

نیست

دانشگاه گلیشیم – شهر استانبول

391,788

نیست

 دانشگاه کنت – شهر استانبول

زبان ترکی

408,112

نیست

زبان انگلیسی

489,735

نیست

حائز اهمیت است که با بورسیه شدن در دانشگاه های ترکیه، نه تنها شهریه ای از سوی دانشجو پرداخت نمی شود، بلکه از طرف دولت، جهت کمک به هزینه های زندگی مبلغی در حدود 800 لیر ماهیانه هم، به او پرداخت می شود و برخی خدمات نیز از جمله خوراک و ایاب ذهاب وی، رایگان می باشد.

شرایط تحصیل در دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه در رشته دندانپزشکی که مدت زمان آن پنج سال می باشد نیاز به شرایط زیر می باشد.

فرد متقاضی باید در سال آخر تحصیل در دبیرستان یا مدرک دیپلم با حداقل معدل که بستگی به دانشگاه انتخابی را دارد، داشته باشد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی یا برخی دانشگاه های خصوصی را دارد که آزمون هایی از جمله YOS یا SAT را برگزار می نمایند، باید نمره قبولی را کسب کند.

همچنان اگر فرد قصد داشته باشد که دوره تحصیل خود را به زبان انگلیسی بگذراند، باید حداقل نمره زبان برای آموزش در دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه، که آیلتس 6 است را داشته باشد یا اگر به زبان ترکی استانبولی بخواهد به تحصیل بپردازد باید در آزمون مخصوص به زبان شرکت نماید و در صورت قبول نشدن، باید ‌دوره ی آموزش زبان را بگذراند.

قابل ذکر است که دانشجویانی که زیر 25 سال سن دارند، احتمال پذیرفته شدنشان بیشتر می باشد، به خصوص در دانشگاه های دولتی. اما برخی دانشگاه های خصوصی، رزومه و معدل متقاضی بیشتر مورد توجه شان می باشد، بنابراین متقاضیانی که دارای رزومه های قوی و سن بیشتری هستند هم، امکان پذیرش در دانشگاه های خصوصی را دارند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه برای پذیرش دانشجویان خارجی، نیازمند به دریافت برخی مدارک می باشند که عبارت اند از :

  • تکمیل فرم درخواست آنلاین
  • ارائه گواهی دیپلم و ریز نمرات فرد متقاضی
  • نمره قبولی آزمون های YOS یا SAT که توسط هر دانشگاه برگزار می گردد
  • رزومه تحصیلی
  • ارائه مدارک زبان، بسته به نوع انتخابی
  • ارائه مدارک تمکن مالی و بیمه نامه
  • پرداخت کردن هزینه های بررسی مدارک

هزینه رشته دندان پزشکی در ترکیه

کلام پایانی

با در نظر گرفتن شرایط عالی تحصیل در کشور ترکیه، با وجود سطح علمی عالی و به روز بودن تجهیزات آموزش و همچنین رتبه های بالای دانشگاه های ترکیه در لیست برترین های جهان، و نیاز جوامع به دندانپزشک، قطعا تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه های ترکیه، گزینه ای مناسب و خوب می باشد. از جمله موارد که برای افرادی که قصد تحصیل در خارج از وطن خود دارند، شهریه و هزینه زندگی در کشور انتخابی می باشد که خوشبختانه ترکیه از شرایط مناسبی در این باره برخوردار می باشد.

مجموعه ها مقالات

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*