شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل دندانپزشکی ترکیه

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد، کیفیت آموزش در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های ترکیه از سطح بسیار بالایی برخوردار است. رشته دندانپزشکی نیز جزو رشته‌هایی است که از سطح بالای آموزشی برخوردار بوده و داوطلبان خاص خود را دارد. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که داوطلبانی که قصد دارند در کشورهای اروپایی و آمریکایی به زبان انگلیسی تحصیل کنند؛ باید به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی بپردازند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با تحصیل در ترکیه و رشته دندان پزشکی و شرایط و هزینه‌های آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

برای آن که بتوانید در رشته دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنید، نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست. در قدم اول شما باید در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی در دانشگاهی که پذیرش آن را دریافت کرده‌اید شرکت کنید. اگر در این آزمون نتیجه قابل قبولی را کسب نکردید؛ دانشگاه شما دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را ارائه می‌دهد و پس از آن می‌توانید به کلاس‌های تخصصی دندانپزشکی ورود کنید. اما اگر مدرک تافل ارائه دهید، می‌توانید بدون شرکت در این آزمون وارد دانشگاه مورد نظر خود شوید.

به طور کلی داوطلبانی که از خارج از کشور قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند؛ می‌توانند برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشگاه خصوصی یا دولتی ثبت نام کنند. گفتنی است که دانشگاه‌های دولتی دارای قدمت و اعتبار بالاتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی بوده و همچنین شرایط ورود به آن نیز سخت‌تر است. در ادامه شرایط تحصیل در هر یک از این دانشگاه‌ها را ذکر می‌کنیم.

تحصیل به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه دولتی ترکیه باید در آزمون‌های TRYOS یا SAT شرکت کرد. دانشگاه‌های دولتی بیشترین پذیرش را از طریق آزمون TYROS دارند.

گفتنی است که صندلی‌های اختصاص داده شده به دانشجویان خارج از کشور در این دانشگاه‌ها در مقایسه با سایر متقاضیان کمتر است. علاوه بر آن که نتیجه آزمون برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه اهمیت دارد، شرط سن و معدل نیز در پذیرش داوطلبان نقش بسزایی دارد. هر چه معدل کل دبیرستان بین ۱۸ تا ۲۰ بوده و سن فرد کمتر از ۲۵ سال باشد؛ شانس پذیرش او بیشتر است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

با توجه به آن که شرایط قبولی برای دانشگاه‌های دولتی ترکیه در چند سال اخیر بسیار سخت شده است؛ متقاضیان تقاضای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بدون آزمون را دارند. دانشگاه‌های خصوصی دارای شرایط ورود پیچیده‌ای نیستند و داوطلبان احتیاج به شرکت در آزمون ندارند و بر اساس سوابق تحصیلی مدرک دبیرستان پذیرش آنها انجام می‌شود.

برای آن که بتوانند در رشته دندانپزشکی در دانشگاه خصوصی ترکیه به تحصیل بپردازند، نیاز به گذراندن دوره دبیرستان و داشتن مدرک دیپلم می‌باشند. برای پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز معدل و سن متقاضی‌ حائز اهمیت است و همانطور که گفته شد هر چه معدل بهتر و سن کمتر باشد، پذیرش فرد راحت‌تر صورت می‌گیرد.

چه دانشگاه‌هایی رشته دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد؟

دانشگاه‌های دولتی

از بین دانشگاه‌های دولتی دانشگاه آنکارا، مارمارا، سالیک بیلیملری، کاتب چلبی و دانشگاه استانبول رشته دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های خصوصی

از بین دانشگاه‌های خصوصی دانشگاه‌ باهچه شهیر، یدی تپه، باشکنت، ایستینیه، بیرونی، کنت، گالاتا، کوجالی، اطلس، آیدین و مدیپول رشته دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

دانشگاه های خصوصی ترکیه

بررسی مدارک مورد نیاز برای پذیرش دندانپزشکی در ترکیه

برای پذیرش دندانپزشکی در ترکیه احتیاج به اسکن پاسپورت، اسکن عکس ۳ در ۴، داشتن اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی، داشتن ریز نمرات دوره تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه آن و در صورت لزوم اگر دیپلم شما برای نظام قدیم است، احتیاج به مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات آن و همچنین به همراه ترجمه آن دارید. اگر قصد قبولی در دانشگاه‌های دولتی را دارید باید در آزمون‌های گفته شده شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های مختلف با توجه به نوع دانشگاه یعنی خصوصی و دولتی بودن آن متغیر می‌شود. اما لازم به ذکر است که تحصیل این رشته به زبان انگلیسی در ترکیه از نظر هزینه در مقایسه با تحصیل این رشته به زبان ترکی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد گرانتر است. اما گفتنی است که دانشگاه‌هایی هم وجود دارد که تفاوتی بین زبان ترکی یا انگلیسی برای تدریس در آن وجود ندارد و هزینه‌های آن به یک شکل است.

به طور کلی هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی در مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی بسیار کمتر است و متوسط این هزینه چیزی معادل ۶۰ تا ۲۰۰ هزار لیر یعنی معادل ۱۲۰ تا ۴۰۰ میلیون در سال می‌باشد. هزینه تحصیل این رشته در دانشگاه‌های خصوصی نیز هزینه معادل ۱۰ تا ۳۰ هزار دلار یعنی معادل ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد در سال را به دنبال دارد. البته همانطور که گفته شد این هزینه با توجه به دانشگاه انتخابی شما متفاوت می‌شود. بنابراین بهتر است برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

هزینه های رشته دندان پزشکی در ترکیه

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی پرداختیم. همانطور که می‌دانید برای دانشجویان دندانپزشکی در ترکیه شرایط تحصیل فوق العاده‌ای فراهم است. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند پس از تکمیل دوره تحصیلی خود اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کرده و سپس با اخذ مجوز کاری این کشور مشغول به کار شوند. همچنین با داشتن مدرک می‌توانند در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز مشغول به کار شوند. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال یا ابهامی دارید حتما در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مجموعه ها مقالات

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*