شرایط تحصیل در ترکیه دندانپزشکی چیست؟|پذیرش تضمینی|

تحصیل در دندانپزشکی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه افراد زیادی هر سالانه متقاضی هستند.در هر جای دنیا تعداد متقاضیان برای شرکت در رشته‌های دندان پزشکی و پزشکی بسیار زیاد است.فارغ التحصیلان در این رشته اگر در ترکیه مشغول به تحصیل باشند؛می‌توانند به راحتی در هرجای دنیا با درآمد فوق العاده مشغول به کار شوند.

دانشگاه‌های معتبر با بورسیه و شرایط عالی موجب شده داوطلبان زیادی برای شرکت در رشته دندان پزشکی شرکت کنند.لازم به ذکر است که هم با آزمون ورودی و هم بدون آزمون ورودی می‌توانید در رشته دلخواه خود ثبت نام کنید و وارد دانشگاه شوید.

تحصیل دندانپزشکی در کشور ایران5 تا 6 سال نیاز به زمان دارد.این دوره در ترکیه به 5 سال می‌رسد.شرایط تحصیل در ترکیه دندانپزشکی در ترکیه به این گونه می‌باشد که بعد از ورود به دانشگاه دوره 2 ساله که در آن مباحث پایه و تئوری به دانشجویان آموزش داده می‌شود،سپس یک دوره 3 ساله که در آن دانشجویان وارد محیط کلینیک‌ها و درمانگاه‌های دندانپزشکی و بیمارستان ها خواهند شد.

در ترکیه برخی دانشگاه ها شرایط اراسموس واراسموس پلاس دارند و با تحصیل در ترکیه شما تجربه تحصیل و زندگی در کشور هایی اروپایی نظیر آلمان را نیز پیدا خواهید کرد. در این دوره،دانشجویان به طورعملی مهارت‌ها و تخصص‌های لازم را کسب می کنند.

رشته های پزشکی در ترکیه

برای ورود به دانشگاه ترکیه چه اقدامی باید کرد؟

برای قبولی در رشته دندان پزشکی باید آزمون STS را شرکت کنید و موفق به قبولی شوید.این آزمون تنها در ماه سپتامبر ترکیه برگزار می‌شود و برای ورود به دانشگاه ترکیه باید این آزمون را قبول شوید و مدرک آن برای ثبت نام دانشگاه از الزامات می‌باشد.

این آزمون به زبان ترکی از دانشجویان گرفته می‌شود و حداقل کسب نیمی از نمره کامل برای دریافت نتیجه مطلوب لازم است.آزمون دیگری نیز به نام DUS وجود دارد که توسط دانشگاه برگزار می‌شود،این آزمون دو بار در سال برگزار می‌شود.سوالات این آزمون به صورت عمومی و اختصاصی برگزار می‌شود.تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه 5 ساله است که دانشجویان تحت شرایطی می‌توانند وارد این رشته شوند.مانند بسیاری از رشته‌های دیگر ترکیه شرکت در آزمون یوس برای ورود لازم است‌.

تمامی داوطلبان باید یا دانش آموز سال اخر بوده و یا دارای مدرک دیپلم باشند و فارغ التحصیل شده باشند.اما علاوه بر این دو آزمون امکان شرکت در آزمون SAT نیز وجود دارد.این آزمون بر خلاف آزمون‌های قبلی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.داوطلب رشته دندانپزشکی باید از نمره زبان خوبی را کسب کرده باشد و مدارک زبان مثل تافل،دولینگو،آیلتس را داشته باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه دندانپزشکی چگونه است ؟

برای تحصیل در رشته تاپ و پردرآمد با آینده شغلی عالی مانند دندانپزشکی در ترکیه شرایط خاص حاکم است که باید این شرایط را داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه‌های کشور ترکیه که مورد تایید وزرات علوم بهداشت ایران و اروپا است شرکت کنید.در ادامه سعی داریم این شرایط را به اختصار توضیح دهیم:

شرایط عمومی شامل موارد زیر است

 • مدرک دیپلم :با حداقل معدل 12
 • داشتن گواهی دیپلم یوس :نمره قبولی در آزمون یوس برای دانشگاه‌های دولتی 60 و برای دانشگاه‌های خصوصی 50 است.
 • مدرک زبان ترکی استانبولی: سطح B2 یا ارائه مدرک تومر “مدرک تومر را می‌توانید در دانشگاه‌های ترکیه نیز دریافت کنید اما این مسئله مستلزم این است که چند ماه از زمان تحصیل خود را به خواندن زبان اختصاص دهید و در دوره زبان که حاضرلیک نام دارد شرکت کنید “
 • معاینه پزشکی :ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و سلامت جسمانی

شرایط سنی برای تحصیل در ترکیه دندانپزشکی و سایر رشته ها

 • مقطع کارشناسی: 21 سال
 • مقطع کارشناسی ارشد: 30 سال
 • مقطع دکترا:حداکثر 35 سال

هزینه تحصیل به طور میانگین چقدر است؟

 • دانشگاه های دولتی:شهریه سالانه بین 2000 تا 4000 یورو
 • دانشگاه های خصوصی:شهریه سالانه بین 7000 تا 15000 یورو

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه در رشته دندان پزشکی

 • بورسیه دولتی :به دانشجویان ممتاز با نمره یوس بالا تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه دانشگاهی: توسط برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌شود.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

 • کیفیت بالای آموزش: دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه از رتبه و اعتبار بالایی برخوردارند.
 • هزینه های مناسب: شهریه دانشگاه‌های ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است.
 • امکان کار حین تحصیل :دانشجویان می‌توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند.
 • فرصت های شغلی مناسب :دندانپزشکان در ترکیه از درآمد بالایی برخوردارند.

مزیت های دندانپزشکی در ترکیه

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با شرایط تحصیل در ترکیه دندانپزشکی صحبت کردیم.در ترکیه برخی دانشگاه‌ها شرایط اراسموس و اراسموس پلاس دارند و با تحصیل در ترکیه شما تجربه تحصیل و زندگی در کشورهایی اروپایی نظیر آلمان را نیز پیدا خواهید کرد.در این دوره،دانشجویان به طورعملی مهارت‌ها و تخصص‌های لازم را کسب می‌کنند.

مجموعه ها مقالات

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*