شرایط تحصیل در ترکیه برای افغان ها + هزینه و فرصت ها

تحصیل در ترکیه برای افغان ها

امروزه با پیشرفت کشور ترکیه و ارتباط داشتن دانشگاه‌هایش با مراکز آموزشی علمی بالا رتبه، در جهان و سطح بسیار خوب آموزشی، شرایط بسیار مناسبی برای تحصیل افراد خارجی مهیا گشته است.

همچنین با وجود مزایای دیگری از جمله هزینه کم زندگی و تحصیل، کشور ترکیه مقصد تعداد زیادی از مهاجران می‌باشد.در حال حاضر دانشگاه‌های کشورهای زیادی از جمله ایران،‌ آلمان،‌ روسیه، آمریکا و ترکیه به دانشجویان ممتاز اتباع افغانستانی بورسیه‌های رایگانی در مقاطع تحصیلی مختلف داده و از حضور آنان استقبال می‌کنند.

در نتیجه تحصیل در ترکیه برای افغان ها با شرایط خوبی همراه است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با شرایط تحصیل در ترکیه برای افغان ها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه برای افغان ها

ترکیه از جمله کشورهایی است که به دانشجویان کشورهای دیگر بورسیه تحصیلی رایگان ارائه می‌کند. دانشجویان ممتاز افغان نیز از این سهمیه بی بهره نمی‌باشند. برای دریافت این بورسیه، کشور ترکیه آزمونی کتبی برگزار کرده و افرادی که نمره قبولی را کسب نمایند و شرایط مناسب با تحصیل در این کشور را دارا باشند ، می‌توانند از آن استفاده کنند.

مزیت های تحصیل در ترکیه برای افغان ها

بورسیه های پزشکی

دانشگاه‌های ترکیه برای اعطای بورسیه رایگان تحصیل در رشته‌های پزشکی، همانند رشته‌های دیگر عمل نموده و دانشجویان خارجی باید در زمان تعیین شده از سوی ترکیه، اقدام به ثبت نام نمایند.دریافت بورسیه رشته‌های پزشکی، به دلیل شرایط تحصیلی عالی و در نتیجه آن تعداد متقاضیان فراوانی که وجود دارد نسبت به سایر رشته‌های دانشگاهی دیگر ، سخت و دشوارتر می‌باشد.

شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی در ترکیه

ممکن است هر دانشگاهی در ترکیه برای ارائه بورسیه به اتباع خارجی نیاز به مدارک‌های متفاوتی داشته باشند که برای اطلاع کامل آن بهتر است به سایت دانشگاهی که مورد انتخاب دانشجو قرار گرفته است مراجعه کرده و از شرایط کامل آن آگاه شود. اما در همه این دانشگاه‌ها وجود دارد که از قوانین پایه ای برخوردار می‌باشند و در همه دانشگاه‌ها به صورت مشترک الزامی هستند.

این شرایط عبارت اند از :

شرط سنی

با توجه به مقطع تحصیلی، رعایت کردن قوانین سنی بسیار مهم می‌باشد. برای مقطع تحصیلی کارشناسی، حداکثر سن  21 سال می‌باشد، برای مقاطع کارشناسی ارشد یا تخصص،باید 30 سال سن داشت و همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا حداکثر میزان سن 35 سال است. از مهم ترین قانون‌ها هم این است که سن دانشجو باید بالاتر از 18 سال باشد.

زبان

برای تحصیل در ترکیه به داشتن مدارک زبان انگلیسی یا ترکی نیاز است. در برخی از دانشگاه‌های این کشور ، تدریس با زبان انگلیسی یا ترکی و یا حتی با هر دو زبان ، صورت می‌گیرد. با توجه به قوانین هر دانشگاه این امکان وجود دارد که اگر از سطحی که مورد قبول آن دانشگاه باشد پایین تر باشید، دوره ای برای آموزش زبان نیز برگزار می‌گردد که پس از پایان آن و دریافت نمره قبولی، امکان ادامه تحصیل برای دانشجو ، میسر می‌شود.

معدل ممتاز

از شرایط موجود در دانشگاه‌های ترکیه، که اجازه تحصیل را چه به صورت عادی و یا با استفاده از بورسیه را می‌دهند، داشتن نمرات و معدل عالی و ممتاز می‌باشد.

رزومه عالی

داشتن یک رزومه خوب برای دانشجویان بسیار حائز اهمیت است،‌ به صورتی که اولویت در بعضی از دانشگاه‌ها برای اجازه تحصیل به دانشجوهای ممتازی که از رزومه هایی عالی برخوردار می‌باشند،‌ حتی از شرط سنی هم بالاتر است.

بهترین زمان برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه برای افغان ها

برای آگاهی از زمان دقیق ثبت درخواست برای بورسیه، بهترین راه مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر می‌باشد. اما به طور کلی و معمول این ثبت نام ها، یک یا دو ماه قبل از شروع سال تحصیلی جدید حدودا در ماه های خرداد و تیر از طرف دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

شرایط تحصیل در ترکیه برای افغان ها

کلام آخر

در این مقاله در رابطه با تحصیل در ترکیه برای افغان ها صحبت کردیم و با شرایط و موارد خاص آن آشنا شدید. با توجه به استانداردها و سطح بالای تحصیل و همچنین داشتن هزینه‌های کم تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی یا آمریکایی، کشور ترکیه، مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل می‌باشد. از آن جایی که مردم کشور افغانستان با مشکلات بسیار زیادی در رابطه با ادامه ی تحصیل در کشورشان را دارند،با امکان دریافت بورسیه رایگان این شرایط برای دانشجویان ممتاز و عالی افغانستان بسیار ایده آل می‌باشد.برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان و مشاورین ، ارتباط برقرار نمایید.

مجموعه ها Uncategorized

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*