زمان و نحوه ثبت نام آزمون یوس 2023 – 2024 +‌ ثبت نام رایگان

آزمون یوس چگونه آزمونی است؟

نحوه ثبت نام در آزمون یوس ۲۰۲۴ چگونه است؟ شرایط ثبت نام در این آزمون به چه صورت است؟ مدارک لازم جهت جهت نام در این آزمون چیست؟ جهت پاسخ به این سوالات که آزمون یوس چیست و نحوه شرکت و زمان ثبت آن به چه صورت است، ما را تا پایان این مقاله همراهی نمایید.
این روزها افراد زیادی برای ادامه تحصیل به کشورهای همسایه می روند. هزینه کمتر، نزدیکی جغرافیایی و … از جمله دلایلی هستند که سبب شده تا این روزها افراد فراوانی اقدام به ادامه تحصیل در این دانشگاه ها کنند. کشور ترکیه یکی از این کشورها می باشد که در طی چند سال اخیر، از طریق آزمون یوس دانشجویان ایرانی فراوانی را پذیرش کرده است.
شایان ذکر است بدانید وجود دانشگاه های ازمیر، آنکارا، استانبول و … جهت تحصیل در خارج کشور فرصت های بسیار عالی و خوبی را برای متقاضیان فراهم کرده است. اما جهت رسیدن به چنین فرصت خوبی، بایستی در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه یا به عبارت دیگر آزمون یوس، قبول شوید. دانشگاه های ترکیه هر سال ظرفیت مشخصی را جهت پذیرش در آزمون یوس مشخص می نمایند. دانشجو بایستی طبق علاقه به رشته ای که دارد، نمره قبولی را کسب نماید. آن دسته از دانشجویانی که نمره بالایی در آزمون یوس کسب کردند، به راحتی می توانند برای بورسیه هم درخواست دهند.

آزمون یوس ۲۰۲۴ چیست؟
جهت قبولی در دانشگاه های ترکیه همانند سایر موسسات آموزشی دیگر دنیا بایستی آزمون ورودی قبول شوید. آزمون یوس یکی از آزمون های ورودی برای دانشگاه های دولتی کشور ترکیه برای پذیرش داوطلبان از دیپلم متوسطه ( تبعه های خارجی) به رشته های مهندسی تا علوم انسانی ( مدیریت، طراحی لباس و …)، داروسازی، حقوقی، دندانپزشکی، پزشکی و سایر رشته های پزشکی  به زبانهای انگلیسی و ترکی استانبولی است. این آزمون هر ساله توسط وزارت علوم این کشور، در حوزه های گوناگون برگزار خواهد شد. موضوع مهمی که در رابطه با این آزمون لازم است بدانید اینکه، فقط افراد خارجی ( افرادی که تابعیت کشور ترکیه را نداشته باشند) حق شرکت در این آزمون را دارند. ناگفته نماند برخی از دانشگاه های خصوصی دیگر هم در کشور ترکیه، چنین آزمونی برگزار می نمایند. اما بایستی حد نصاب لازم جهت قبولی ( 50 تا 90 نمره) را کسب نمایید. قبولی در این آزمون علاوه بر اینکه در دانشگاه های دولتی پذیرفته می شوید، بلکه مشمول تخفیف شهریه می شوید.
البته ناگفته نماند یک استثناء هم در این آزمون وجود خواهد داشت، رشته خلبانی می باشد. جهت تحصیل در این رشته بایستی شهروند ترکیه باشید یا در مدرسه های خلبانی کشور ترکیه ثبت نام نمایید.

ثبت نام رایگان یوس ۲۰۲۳ مرحله دوم در ست اسکول و خدمات آن
شما کاربران می‌ توانید از خدمات مختلف SAT School برای ثبت نام رایگان یوس ۲۰۲۳ مرحله دوم استفاده کنید. مجموعه ما سرویس های مختلفی را برای شما کاربران ارائه می کند که عبارتند از:

خدمات ثبت نام آزمون یوس: شما کاربران می توانید برای ثبت نام آزمون یوس رایگان، از خدمات این مجموعه استفاده کنید. مجموعه ما این آفر را برای نودانشجویان قرار داده است که بدون دریافت هزینه، اقدام به ارائه مشاوره و راهنمایی کامل این دوستان برای ثبت نام آزمون مرحله دوم یوس می کند.
تور آزمون یوس: یکی از جذاب ترین خدمات مجموعه ما برای شما داوطلبان، ارائه خدمات تور آزمون یوس است. در این بخش دانش آموزان به همراه مربی یک سفر به ترکیه خواهند داشت که می توانند با محل آزمون بیشتر آشنا شوند. همچنین نکات مختلفی در طول این سفر برای این دسته از متقاضیان بیان خواهد شد.
شرط سنی در آزمون یوس ۲۰۲۴
در آزمون یوس 2024 افراد بالای 16 سال میتوانند شرکت کنند. یکی از شرط های مهم جهت شرکت در این آزمون، داشتن مدرک دیپلم است. افرادی که تحصیلات دوره دبیرستانی خود را تمام کرده اند و بیشتر از 18 سال سن دارند، میتوانند در این آزمون شرکت نمایند. البته ناگفته نماند که معدل دیپلم تاثیری بر قبولی آزمون ندارد. در حقیقت ملاک اصلی جهت ادامه تحصیل در این کشور، قبولی در آزمون یوس 2024 است.

منابع آزمون یوس ۲۰۲۴ چیست؟
جهت قبولی در آزمون یوس 2024 منابع مختلفی وجود دارند. کتاب های این آزمون شامل، پوزا، متروپل و کوراک هستند. در هر یک از این منابع 3 درس هندسه، ریاضی و هوش به صورت کاملا جداگانه طبقه بندی شده اند. حدودا 50 درصد از سوالات از درس هندسه و ریاضی و 50 درصد دیگر از درس هوش طراحی شده اند. تعداد سوالات این آزمون اختصاصی حدودا 80 سوال بوده و بایستی در عرض 100 تا 120 دقیقه پاسخ داده شوند.
سوالات این آزمون از کنکور بسیار ساده تر است. تست های ریاضی این آزمون، با دانش دوره راهنمایی کفایت خواهد کرد. تنها مسئله مهمی که در این آزمون بسیار حائز اهمیت است، تکنیک تست زنی و همچنین مدیریت زمان می باشد. بیشتر دانشگاه ها برای پاسخ نادرست، نمره را در نظر خواهند گرفت. علاوه بر اینها دانشگاه های دیگر همچون سلجوق و دمیرل یک بخش دیگری به نام اطلاعات عمومی در آزمون یوس دارند. زبان آزمون ( ترکی یا انگلیسی) هم با انتخاب متقاضی تعیین می شود.

زمان و نحوه ثبت نام آزمون یوس 2024 به چه صورتی است؟
هر ساله آزمون یوس در ترکیه برگزار می گردد. دانشگاه های دولتی ترکیه هر سال یکبار و به طور جداگانه این آزمون را برگزار می نمایند. ناگفته نماند هر دانشگاهی در زمان خاصی اقدام به شروع ثبت نام آزمون داوطلبان می نماید. زمان برگزاری این آزمون برای هر دانشگاهی متفاوت می باشد. مکان برگزاری این آزمون مهم و حساس به وسیله دانشگاه ها اعلام خواهد شد. جهت شرکت در آزمون یوس 2024 بایستی به ترکیه بروید.

براساس وزارت علوم سازمان یوک، آزمون یوس 2024 به وسیله این سازمان به صورت متمرکز برگزار می شود. طبق اخرین اطلاعیه ای که از طرف وزارت علوم کشور ترکیه اعلام شده است، آزمون یوس در ژانویه سال 2024 ( اواخر دی ماه) برگزار خواهد شد
چنانچه قصد شرکت در آزمون یوس را دارید. بهتر است از مان و نحوه ثبت نام این آزمون اطلاع داشته باشید. ثبت نام در آزمون یوس در بهمن ماه شروع خواهد شد. گرچه روز ثبت نام این آزمون برای دانشگاه های گوناگون، متغیر می باشد. اما تمامی دانشگاه ها در ماه بهمن می توانند اقدام به ثبت نام کنند. طبق گمانه زنی هایی که وجود دارد ممکن است آزمون یوس در دو نوبت مختلف برگزار شود. نوبت بعدی آن خرداد سال 1402 برگزار خواهد شد.

چگونه در آزمون یوس 2024 ثبت نام نماییم؟
ثبت نام در آزمون یوس 2024 کار بسیار راحتی است. فقط قبل از ثبت نام تمامی مدارک مورد نیاز ( در متن زیر به آن اشاره نموده ایم) را آماده نمایید. بعد از تهیه کردن مدارک، در قسمت ثبت نام، فرمی را که شامل اطلاعات عمومی می باشد را پر می کنید و تمامی مدارک را اسکن و آپلود می کنید. چنانپه که مراحل ثبت نام شما موفقیت آمیز بود، ایمیل تاییدیه ثبت نام در آزمون را دریافت می کنید. در این مرحله شما حاوی حساب کاربری هستید. در مرحله بعدی نام کاربری خود و همچنین کلمه عبور را تایید می نماید.
بعد از تکمیل پیش ثبت نام آزمون یوس 2024 ایمیلی که حاوی مراحل ثبت نام می باشد را دریافت می نمایید. باید در سیستم موسسه مورد نظر ثبت نام نمایید. در این مرحله بعد نام شهر مورد نظر را وارد می کنید و تمامی اطلاعات فرم را باید پر کنید. بعد ثبت اطلاعات شیوه پرداخت هزینه به شما اعلام می شود ( باید فیش یا هزینه انتقالی را در سیستم آپلود نمایید). بعد از پرداخت هزینه، پنجره تایید برای شما ظاهر خواهد شد. بعد از پیام تایید پرداخت، پیام ثبت نام موفقیت آمیز دریافت خواهید نمود.
آخرین مرحله ثبت نام دریافت کارت ورود به آزمون می باشد که تقریبا برای دریافت کارت 1 الی 2 هفته زمان می برد.
نکته قابل توجهی که لازم است بدانید در روز آزمون یوس 2024 باید برگه ورود به آزمون و پاسپورت را به همراه داشته باشید. شایان ذکر است بدانید که شما عزیزان میتوانید در چندین دانشگاه مختلف ثبت نام نمایید. زیرا زمان برگزاری آزمون ها باهم فرق دارد.
نتیجه آزمون یوس 2024 حدودا 2 هفته بعد از برگزاری آزمون ( در سایت دانشگاه) منتشر می شود.
با توجه به اینکه که رشته های پرطرفدار همچون ( پزشکی، داروسازی، مهندسی و …) در کشور ایران ظرفیت های بسیار محدودی دارد و در کنکور سراسری متقاضیان بسیار فراوانی دارد و قبولی در این رشته ها بسیار سخت است. آزمون یوس و همچنین ادامه تحصیل در کشور ترکیه به عنوان یک فرصت فوق العاده عالی جهت تحقق یافتن به رویای تحصیل علاقمندان در رشته موردنظرشان می باشد.

زمان برگزاری آزمون یوس 2024

علام زمان برگزاری آزمون یوس مرکزی(TR-YÖS/2) برای دومین بار در سال 2023

تاریخ شروع ثبت نام : 24 شهریور 1402

تاریخ پایان ثبت نام : 6 مهر 1402

تاریخ برگزاری آزمون : 21 آبان 1402

تاریخ اعلام نتایج : 17 آذر 1402

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون یوس 2024 چیست؟
جهت ثبت نام در آزمون یوس 2024 یکسری مدارک لازم می باشد. در متن زیر به آنها اشاره نموده ایم:
1: اصل مدرک دیپلم همراه با ریزنمرات. در برخی از دانشگاه ها جهت ثبت نام، نمرات دبیرستان لازم نمی باشد.
2: اصل مدرک پیش دانشگاهی همراه با ریزنمرات.
3: پاسپورت.

دانشگاه های معتبر کشور ترکیه کدامند؟
بیشتر دانشگاه های کشور ترکیه از سطح علمی بسیار خوبی برخوردار هستند. برخی از این دانشگاه ها عبارتند از: آنکارا، استانبول تکنیک، مارمارا، استانبول، خاورمیانه، حاجت تپه، کوچ، سابانجی، قاضی، آتاتورک و چندین دانشگاه معتبر دیگر که به وسیله این دانشگاه ها میتوانید به دانشگاه های اروپایی دیگر وارد شوید. همانطور که در متن بالا به ان اشاره نمودیم برای ورود به دانشگاه های دولتی باید در آزمون یوس ثبت نام کنید. اما برای ورود به دانشگاه های خصوصی نیازی به شرکت در این آزمون نیست.
شایان ذکر است بدانید که دانشگاه های کشور ترکیه با وجود اساتید خبره و همکاری کردن با دانشگاه های معتبر و شناخته شده دنیا، جایگاه بسیار خاصی را در میان دانشگاه های دنیا باز کرده است.

چگونه در آزمون یوس 2024 قبول شویم؟
سطح سوالات آزمون یوس 2024 تقریبا آسان است و شانس قبولی در این آزمون بالا می باشد. تقریبا تمامی متقاضیان ایرانی به راحتی می توانند در این آزمون نمره بالایی را کسب کنند. اما در هنگام ثبت نام آزمون یوس 2024 به دانشگاهی مورد نظر خود که قصد ادامه تحصیل در آنجا را دارید، توجه کنید. زیرا دانشگاه اژه شهر ازمیر برای آزمون یوس از سوالات اطلاعات عمومی هم استفاده می نماید و شانس قبولی در آن تا حدودی پایین می باشد. تعداد سوالات در آزمون این دانشگاه بیشتر بوده و تقریبا متقاضیان این دانشگاه به سختی می توانند در این آزمون قبول شوند.

مزایای آزمون یوس
در متن زیر به طور خلاصه به برخی از مزایای آزمون یوس می پردازیم:
* آزمون یوس متقاضیان بسیار کمی دارد. * حجم کتاب ها برای مطالعه و شرکت در آزمون یوس بسیار کمتر است. ( فقط 3 درس هوش، هندسه و ریاضی است). * ظرفیت بالاتر دانشگاه ها برای رشته های داروسازی، پزشکی و … در قیاس با دانشگاه کشور خودمان. * در مقایسه با دانشگاه های خصوصی کشور خودمان شهریه کمتری دارد و مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه معتبر می باشد. اعتبار بین المللی دارند. * امکان انتقالی به دانشگاه های دولتی کشورهای اروپایی دیگر وجود دارد. * عدم نیاز داشتن به ویزا.
* ارتباط دوستانه و نزدیک بودن فرهنگ این کشور با کشور ما. * هزینه رفت آمد پایین است و مسافت ان در قیاس با کشورهای دیگر نزدیکتر است. * برخی از افراد مخصوصا ساکنان کشورهای همسایه ترکیه، این کشور زیبا را به عنوان محل ادامه تحصیل خود انتخاب می نمایند. زیرا هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه در قیاس با کشورهای اروپایی کمتر می باشد. * رونق اقتصادی این کشور در طی چند سال اخیر سبب شده تا افراد غیر بومی زیادی قصد ادامه تحصیل در این کشور را نمایند. ناگفته نماند کشور ترکیه، کشوری امن و در عین حال باثبات است و گزینه بسیار خوبی برای تحصیل در ترکیه می باشد. * کشور ترکیه دروازه ای جهت راه یافتن به دیگر کشورهای اروپایی می باشد. همین موضوع سبب شده تا افراد جهت کار و ادامه تحصیل این کشور را انتخاب نمایند.

هزینه ثبت نام آزمون یوس 2024
همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم، هر کدام از دانشگاه های دولتی ترکیه زمان خاصی را جهت ثبت نام و برگزاری این آزمون دارند.
جهت هزینه شرکت در آزمون یوس 2024 هم باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید. هزینه ثبت نام این آزمون برای متقاضیان کشورهای گوناگون، متفاوت می باشد.

مدارک لازم جهت ورود به دانشگاه های ترکیه بعد از قبول شدن آزمون یوس 2024
متقاضیان بعد از قبول شدن در آزمون یوس 2024 بایستی یکسری مدارک لازم را به دانشگاه مربوطه ارائه دهند.
مدرک فارغ التحصیلی دیپلم، نمرات قبولی آزمون یوس،داشتن مدرک زبان برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی. ارائه فیش پرداختی، ارائه فرم مربوط به درخواست دانشجو و …

کلام آخر
در این مقاله شما عزیزان را شرایط و نحوه ثبت نام آزمون یوس 2024 آشنا نمودیم. جهت شرکت در این آزمون نیازی به پاسپورت یا مدرک خاصی نیست. شما عزیزان در صورتی که علاقمند به ادامه تحصیل در کشور ترکیه می باشید میتوانید در این آزمون ثبت نام نمایید و شانس خودتان را برای ورود به دانشگاه های دولتی این کشور زیبا امتحان نمایید.
برای شرکت در آزمون یوس 2024 تنها کافی است که کتاب ها و منابع لازم را به طور دقیق مطالعه و آمادگی خود را جهت شرکت در آزمون یوس 2024 کسب نمایید. مطالعه سوالات های سال قبل آزمون یوس 2024، کمک بسیار فراوانی برای قبولی شما عزیزان می کند.

مجموعه ها مقالات

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*