دانشگاه ترکیه بدون کنکور + مسیر آسان مهاجرت تحصیلی

دانشگاه ترکیه بدون کنکور

یکی از ساده ترین روش‌ها برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود پذیرش بدون کنکور در کشور ترکیه است. برای بسیاری از دانش آموزانی که در رشته‌های تجربی تحصیل کردند و به دنبال رویای تحصیل در رشته‌های پزشکی هستند کنکور همیشه برایشان یک چالش بزرگ بوده. همچنین سختی کنکور و مخارجی که برای آن صرف می‌شود. علاوه بر اینها رقابت شدیدی که بر سر سهمیه دانشگاه‌ها وجود دارد از سوی دیگر باعث می‌شود که فرد از رویای خود دست بکشد. امروزه شرایط تحصیل در دانشگاه ترکیه بدون کنکور برای دانشجویان خارجی به خوبی فراهم شده است. در این مقاله قصد داریم مطالبی را در رابطه با شرایط دانشگاه ترکیه بدون کنکور و مزیت ها و معایب آن در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط دانشگاه ترکیه بدون کنکور چیست؟

در سال 2024 ، اکثر دانشگاه‌های ترکیه برای داوطلبان امکان تحصیل بدون آزمون و کنکور را فراهم کردند. البته برای تحصیل بدون آزمون در ترکیه سهم دانشگاه‌های خصوصی بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. علاوه بر اینها در دانشگاه‌های خصوصی رشته‌های متنوع تری هم برای تحصیل بدون آزمون وجود دارد. حال آن که در دانشگاه‌های دولتی برای بعضی از رشته‌ها یکسری محدودیت وجود دارد و حتما باید برای تحصیل در این دانشگاه‌ها در آزمون ورودی شرکت کنید. لازم به ذکر است که این قوانین برای هر دانشگاه متفاوت می‌باشد و حتی بعضی از دانشگاه‌های خصوصی فقط با شرط معدل اقدام به پذیرش بدون کنکور می‌کنند.

تحصیل در ترکیه بدون کنکور

مزایای دانشگاه ترکیه بدون کنکور

  • برای شرکت در آزمون‌ها در ابتدا باید در کلاس‌های آمادگی شرکت کنید که شرکت در این کلاس‌ها برای داوطلبان باعث صرف وقت و هزینه می‌شود. در واقع این دوره‌ها حدود 4000 تا 5000 دلار هزینه خواهد داشت. اما با تحصیل بدون آزمون این مراحل را ندارید.
  • آزمون‌های موجود بسیار پیچیده و سخت هستند و دانشجویان برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها در ترکیه باید نمرات بالا و عالی را کسب کنند. اما در دانشگاه‌های ترکیه بدون کنکور شما این مشکل را نخواهید داشت.
  • برای تحصیل در دانشگاه ترکیه بدون کنکور نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید. همینطور شما می‌توانید بعد از ثبت نام در این دانشگاه‌ها در دوره‌های زبان انگلیسی و ترکی شرکت کنید و به تحصیل در رشته مورد علاقه خود بپردازید.

مسیر آسان برای مهاجرت تحصیلی

افراد متقاضی این امکان را دارند که از طریق تحصیل در رشته‌های بدون آزمون از بورسیه‌های تحصیلی مختلف برخوردار باشند. مزیت دریافت بورسیه تحصیلی این است که متقاضی از پرداخت شهریه، هزینه‌های تحصیلی، بیمه سلامت، هزینه خوابگاه و هزینه‌های دوره آمادگی زبان معاف می‌شود. از دیگر بورسیه‌هایی که به متقاضیان تعلق می‌گیرد، به پوشش هزینه‌های بورسیه مربوط است. بنابراین اگر می‌خواهید بورسیه رشته‌های بدون آزمون را در دانشگاه ترکیه دریافت کنید، باید در زمان تعیین شده مدارک مورد نیاز خود را به همراه رزومه مناسب تحصیلی ارسال کنید.

مدارک لازم برای دانشگاه ترکیه بدون کنکور

  • عکس پاسپورتی
  • ریز نمرات دبیرستان
  • کپی پاسپورت
  • اصل مدرک دیپلم
  • گواهی معادل سازی دیپلم
  • توصیه نامه

گفتنی است که همه این مدارک باید به همراه ترجمه آنها باشد.

شهریه دانشگاه ترکیه بدون کنکور

شهریه دانشگاه‌های بدون کنکور در ترکیه در واقع به این بستگی دارد که شما کدام دانشگاه را انتخاب کرده اید. برای مثال شهریه دانشگاه‌های بدون آزمون ترکیه اگر دولتی باشند کمتر از شهریه دانشگاه‌های بدون آزمون خصوصی می‌باشد.در واقع این مورد همانند ایران است که شهریه ی دانشگاه های دولتی پایین تر از دانشگاه های خصوصی می باشد.

هزینه‌های سالانه دانشگاه‌های دولتی به طور متوسط 200 تا 1000 دلار است که میانگین 1000 تا 5000 دلار برای رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی می‌باشد. همینطور شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی به طور متوسط 3000 تا 30000 دلار می‌باشد. علاوه بر اینها داوطلبان جهت تامین هزینه‌های دانشجویی به طور میانگین ماهانه به 400 تا 500 دلار نیاز دارند. علاوه بر آن هزینه خرید کتاب در هر کدام از ترم‌ها، حدود 100 تا 200 دلار است. همینطور هزینه‌های تحصیل دانشگاه ترکیه بدون کنکور هر سال حدود 25000 دلار می‌باشد.

شرایط دانشگاه بدون کنکور

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با دانشگاه ترکیه بدون کنکور صحبت کردیم. گفتنی است که در گذشته فقط دانشگاه‌های خصوصی از این روش به جذب دانشجویان بین المللی می‌پرداختند اما امروزه موسسات دولتی هم از این روش استقبال می‌کنند. در واقع برای تحصیل در برخی از دانشگاه‌های ترکیه هیچ نیازی به دادن کنکور و یا آزمون ورودی ندارید و از این طریق می‌توانید نهایت بهره را ببرید. شما می توانید برای اطلاع دقیق از شرایط هر دانشگاه، با کارشناسان ست اسکول در ارتباط باشید.

مجموعه ها مقالات

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*