تحصیل پزشکی در ترکیه 1403 + شرایط و هزینه ها

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیلات در خارج از کشور رویایی است که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد.امروزه تحقق بخشیدن به این رویا کار سختی نیست ؛چرا که شما به راحتی می توانید با سفر به کشورهای نزدیک مانند ترکیه امکان تحصیل در رشته های مورد علاقه ی خودتان را داشته باشید دانشگاه‌های ترکیه به واسطه همکاری با مراکز علمی و دانشگاه‌های برتر جهان، از سطح بالایی در آموزش برخوردار می‌باشند.

همچنین با وجود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پیشرفته با فناوری‌ها و تکنولوژی‌های به روز ،مقصد عالی و جذابی برای دانشجویان رشته پزشکی هستند.ادامه تحصیل در ترکیه با هزینه های کم، نسبت به کشورهای دیگر روبه رو است و دارای مزایای زیادی از جمله امکانات و تجهیزات مدرن در خصوص آموزش می‌باشند که بسیار موثر در جذب دانشجویان خارجی است.

تحصیل پزشکی در ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاه‌هایی با اعتبار بسیار و در سطح بین الملل وجود دارد که می‌توان در آن‌ها توسط اساتید آمریکایی، اروپایی و بین المللی آموزش دید. هزینه‌های کم دانشگاه‌های ترکیه نسبت به کشورهای دیگر مقرون به صرفه می‌باشد. دانشگاه‌های ترکیه فرصت‌های بسیاری را جهت دریافت بورسیه‌های بین المللی نیز ارائه می‌کنند. در نتیجه ی این همه مزیت، انتخاب عالی برای دانشجویان رشته پزشکی می‌باشد.

شرایط تحصیل پزشکی

دریافت اجازه تحصیل در دانشگاه های ترکیه دارای شروطی است که باید رعایت گردند. برخی از این شرایط عبارت اند از:

  • شرایط سنی در رشته پزشکی و برخی دانشگاه‌ها مهم می‌باشد، و حداقل سن برای آن 18 سال است.
  • شرط معدل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، که در دانشگاه‌های دولتی باید بالاتر از 18 و دانشگاه‌های خصوصی که سخت گیری کمتری نسبت به آن دارند، بالاتر از 15 باشد.
  • دریافت نمره قبولی در آزمون های YOS یا SAT ، که نوع آزمون بستگی به دانشگاه مدنظر دارد.
  • دارا بودن مدرک معتبر زبان انگلیسی یا ترکی که در صورت نداشتن آن می‌توان در دوره‌هایی که توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌گردد شرکت کرد.
  • داشتن توانایی مالی جهت پرداخت شهریه دانشجو

مزایای تحصیل در ترکیه

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

همانطور که گفته شد، دانشگاه های ترکیه از سطح بالایی برخوردار هستند، همچنین زندگی در آن جا کم هزینه تر و به صرفه تر از کشورهای دیگر می‌باشد.برخی از دانشگاه‌های ترکیه نسبت به دیگر دانشگاه‌ها، دارای هزینه‌های کمتری می‌باشند مخصوصا دانشگاه‌های دولتی از خصوصی ارزان تر می‌باشند، به همین جهت درخواست برای دانشگاه‌های دولتی بیشتر هم هست.

دانشگاه های دولتی با هزینه کم

دانشگاه دولتی آنکارا

با وجود رتبه 8 ملی و 841 در جهان از ارزان قیمت ترین دانشگاه‌های دولتی می‌باشد. در این دانشگاه آموزش با دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌گردد.

دانشگاه قاضی

در میان دانشگاه‌های دولتی ترکیه با رتبه ملی 7 و 842 در دنیا، از نظر هزینه نیز بسیار مناسب می‌باشد.همچنین دو دانشگاه دولتی کارادنیز و ترابزون در این دسته قرار می‌گیرند.با وجود رقابت شدید و وجود سختی در قبولی آزمون‌های YOS یا SAT ، برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه ، دانشگاه‌های خصوصی با سطح بالا ، دارای علاقه مندان بسیاری می‌باشند. در ادامه دانشگاه‌های خصوصی که از هزینه‌های کمی برخوردار می باشند را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه اژه

این دانشگاه در شهر ازمیر واقع شده است که دارای رتبه 4 ملی و 616 جهان می‌باشد و از ارزان ترین دانشگاه‌های خصوصی ، محسوب می‌گردد .هزینه شهریه در آن از 3000 دلار آغاز می‌شود و از بهترین گزینه‌های انتخابی برای تحصیل پزشکی در ترکیه است.

 دانشگاه اوسکادار استانبول

با وجود هزینه شهریه مناسب از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و امکانات آموزشی و رفاهی بسیار عالی را دارا می‌باشد. شهریه این دانشگاه از 3900 دلار شروع می‌شود.

دانشگاه خصوصی کاراتای قونیه

دانشگاه کاراتای که در شهر قونیه با وجود امکانات علمی و تکنولوژی های به روز، از مقرون به صرفه ترین دانشگاه‌ها می‌باشد و رتبه 130 ملی و 1001 در جهان را دارد. از عوامل قابل اهمیت در این دانشگاه می‌توان به تحقیق، پژوهش و توسعه را نام برد . شهریه آن 16000دلار در سال است و تحصیل در آن با زبان ترکی امکان پذیر می‌باشد.

دانشگاه باهچه شهیر

هزینه تحصیل در آن بسیار مناسب می‌باشد که با وجود تاییدیه از سوی وزارت بهداشت ایران، برای ایرانیان گزینه خوبی است. رتبه ملی آن 147 و رتبه جهانی آن 800-601 می‌باشد.دانشگاه خصوصی اوراسیا با دارا بودن رتبه 141 و 7032 در جهان که واقع در شهر ترابزون می‌باشد و دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر با رتبه 16 ملی و جهانی 1124 با شهریه ای حدود 5400 دلار ، از دانشگاه‌های خصوصی ارزان در ترکیه به شمار می آیند.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

سخن پایانی

با وجود مشکلات متعدد در مهاجرت و ادامه تحصیل در کشورهای خارجی ،‌ با گذراندن دوره تحصیل پزشکی در ترکیه با چالش های کمتری مواجه خواهید بود. با این حال از امکانات آموزشی در سطح جهانی می‌توان برخوردار بود که خود از مزیت‌های بسیاری است . همچنین با وجود هزینه‌های کم رشته پزشکی، نسبت به کشورهای دیگر به امتیازات تحصیل در ترکیه اضافه می‌گردد

مجموعه ها Uncategorized

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*