تحصیل دندانپزشکی در ترکیه + دانشگاه های برتر + شرایط آسان با

تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

دندانپزشکی از رویایی‌ترین رشته های تحصیلی برای جوانان ایرانی به حساب می آید که با وجود ظرفیت محدود در پذیرش آن تعداد بسیاری امکان قبول شدن در کنکور را ندارند. اما در همسایگی ایران، کشور ترکیه از افرادی که علاقه به تحصیل در حوزه دندانپزشکی را دارند با شرایط عالی ، استقبال می کند.خوشبختانه دانشگاه‌های ترکیه با داشتن هزینه‌های به صرفه، دارای مدارک معتبری هستند که در سراسر جهان، حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی، اعتبار بالایی دارند.در ادامه مقاله در مورد شرایط تحصیل در ترکیه در شاخه ی دندان پزشکی صحبت خواهیم کرد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه شرایط خاص و دشواری وجود ندارد و دانشگاه‌های ترکیه به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، تقسیم می‌شوند که در دانشگاه‌های خصوصی، تحصیل به راحتی انجام می‌گیرد اما برای ورود به دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون‌هایی شرکت کرد و پس از قبولی در آن‌ها، امکان تحصیل فراهم خواهد شد.از شرایط دیگر به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

شرایط سنی

تحصیل در هر مقطع دارای بازه سنی است که باید رعایت شود، تنها نکته اساسی در اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها داشتن حداقل سن 17 و دریافت مدرک دیپلم می‌باشد. از نکات مهم هم می‌توان به این اشاره کرد که هرچه معدل دیپلم فرد بالاتر باشد، امکان پذیرش شدن او نیز افزایش می یابد.برای تحصیل در مقطع کارشناسی حداکثر سن 21 سال، کارشناسی ارشد یا تخصص 30 و برای مقطع دکترا باید حداکثر 35 سال سن داشت. لازم به ذکر است که با داشتن رزومه‌ای عالی و قوی، شرایط سنی خیلی مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

دندان پزشکی در ترکیه

شرایط معدل برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

از شروط معدل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، داشتن حداقل نمره 18 می‌باشد. اما شرایط در دانشگاه‌های خصوصی راحت تر بوده و با داشتن حداقل معدل 15 می‌توانید به حوزه دندانپزشکی راه پیدا کنید.

آزمون های ورودی

با داشتن شرایط فوق ، برای دستیابی به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نیازمند قبولی در چند آزمون هستید که عبارت اند از :

آزمون YOS

این آزمون سالی یک بار برگزار می‌شود. سوالات این آزمون توسط هر دانشگاه طرح می‌گردد و سوالات در سه بخش اساسی ریاضیات، هوش و مهندسی هستند.

آزمون SAT

آزمون SAT‌ معیاری برای پذیرش دانشجوهای پزشکی در بعضی از دانشگاه‌ها می‌باشد. همچنین نوع دیگر آن SAT Subject  است که در پنج بخش علوم و زیست شناسی، ریاضی، زبان‌های خارجی و ادبیات انگلیسی، تاریخ آمریکا و جهان، حداقل ۶ بار در سال توسط هیئت مدیره دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

TUS آزمون ورودی تخصصی دندانپزشکی

این آزمون برای انواع رشته‌های پزشکی مثل دندانپزشکی، دامپزشکی و … به جز زیست شناسی است که اشخاص با قبولی در این آزمون به عنوان دستیار شناخته می‌شوند و پس از گذراندن این دوره و فارغ التحصیلی به آن‌ها مدرک پزشک متخصص اعطا خواهد شد.

DUS آزمون ورودی تخصصی دندانپزشکی

تنها افرادی که در 5 سال در رشته دندانپزشکی عمومی به تحصیل پرداخته و تحصیلاتشان به پایان رسیده است؛ با شرکت در این آزمون که دارای دو بخش از سوالات که شامل علوم پایه و بالینی می‌باشد و قبولی در آن، تخصص خود را دریافت خواهند کرد.

زبان و مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

امکان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان انگلیسی یا ترکی برای دانشجویان خارجی مهیا می‌باشد و برای استفاده از زبان ترکی نیاز است در آزمون TOMER شرکت کرده و با قبولی در آن با زبان ترکی تحصیل را ادامه داد و اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌هایی که آموزش با زبان انگلیسی صورت می‌گیرد را دارید، ارائه مدرک TOEFL و IELTS  اجباری بوده و یا کسب نمره قبولی در آزمون های زبانی که در دانشگاه موردنظر برگزار می‌گردد.مدت زمان تحصیل در این رشته 5 سال می‌باشد که 1 سال آن به پیش دانشگاهی اختصاص می‌یابد و 4 سال دیگر در دانشکده می‌باشد و بعد از به پایان رساندن این دوره می‌توان به عنوان دندان پزشک شروع به کار کرده یا وارد دوره تخصص شد.

مزایای تحصیل در ترکیه

 • هزینه تحصیل در ترکیه بسیار مقرون به صرفه تر از کشورهای غربی می‌باشد. همچنین این هزینه‌ها با شرکت در دانشگاه‌های دولتی نیز کاهش می‌یابد.
 • امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، بدون شرکت در آزمون
 • دانشگاه‌های ترکیه دارای استتانداردهای بالایی در بخش آموزش دندانپزشکی هستند.
 • وجود فرصت‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی دانشجویان به سبب آن که دندانپزشکی از حرفه‌های جهانی به شمار می آید.
 • امکان انتقالی گرفتن دانشجویان به دانشگاه‌های اروپایی و کانادایی جهت ادامه تحصیل پس از گذراندن 60 واحد درسی، میسر می‌باشد.

مزایای دندان پزشکی در ترکیه

دانشگاه های برتر برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه در آموزش سطح بالایی داشته و برخی از آن ها در جهان دارای رتبه‌های خوبی می‌باشند. برای نمایش دانشگاه‌ها و رتبه آنان در کشور ترکیه و سراسر جهان جدولی برای شما رسم نموده ایم.

نام دانشگاه

رتبه در ترکیه

رتبه در جهان

دانشگاه حاجت تپه

1 554

دانشگاه آنکارا

3

701

دانشگاه اژه

4

616

دانشگاه قاضی

8

901

دانشگاه مرمره ( مارمارا )

11

997

دانشگاه سلجوق

15

1201

دانشگاه کاستامونو

67

3629

دانشگاه اوکان

96

1034

همچنین دانشگاه‌هایی هستند که در ایران مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران هستند که دانشجویان آن‌ها برای ادامه دادن تحصیل خود یا مشغول به کار شدن در ایران از نظر اعتبار سنجی مدرکشان، مشکلی نخواهند داشت. این دانشگاه عبارت اند از:

 

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه اژه ازمیر
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه مرمره ( مارمارا )
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه خصوصی باهچه شهیر
 • دانشگاه خصوصی باشکنت
 • دانشگاه خصوصی مدیپول استانبول

دانشگاه های ترکیه

نتیجه

با وجود مزایای زیاد تحصیل در ترکیه برای ایرانیان، اعم از نزدیکی به ایران، هزینه‌های کم نسبت به کشورهای غربی، شباهت های زیاد فرهنگی میان این دو کشور و … برای علاقه مندان به تحصیل در رشته‌های پزشکی مخصوصا دندانپزشکی، کشور ترکیه مقصد خوبی می‌باشد. همچنین برای افرادی که علاقه دارند تحصیل خود را در کشورهای اروپایی ادامه دهند نیز راه بسیار مناسبی می‌باشد.برای رسیدن به مقصود خود با بهترین و آسان ترین راه ها، مشاوره گرفتن از کارشناسان و متخصصان ارتباط برقرار نمایید.

مجموعه ها Uncategorized

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*