بهترین دانشگاه ترکیه برای دندانپزشکی چیست؟ + مزایا و معایب

بهترین دانشگاه ترکیه برای دندانپزشکی

دانشگاه‌های ترکیه امروزه مورد استقبال داوطلبان بین المللی به خصوص ایرانیان واقع شده است. از نظر سطح کیفیت تحصیل و امکانات، دانشگاه‌های کشور ترکیه در رتبه بندی قابل توجه قرار گرفته است. همانطور که می‌دانید رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی دواطلبان زیادی را به خود جذب می‌کند. برای خیلی از افراد به خصوص ایرانیان قبولی در رشته دندان پزشکی یک رویای بزرگ است. این رویا را با قبولی در دانشگاه‌های ترکیه محقق سازید. دانشگاه‌های ترکیه به دلیل مدارک معتبر و مورد تایید اروپا و ایران مقصد مناسبی برای تحصیل ایرانیان و سایر دانشجویان کشورهای دیگر می‌باشد. در ادامه سعی داریم بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای دندان پزشکی را به شما معرفی کنیم و مزایا و معایب تحصیل در این رشته و کشور را با هم بررسی کنیم.

معرفی بهترین دانشگاه‌های دندان پزشکی ترکیه

تعداد دانشگاه‌ها در رشته دندان پزشکی زیاد است. دانشگاه‌های ترکیه به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم بندی می‌شوند. ما در این بخش بهترین‌های دندان پزشکی را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه ازمیر
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه آتاتورک

دانشگاه های معتبر ترکیه برای دندان پزشکی

دانشگاه حاجت تپه در رشته دندان پزشکی

دانشگاه حاجت تپه یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی است. این دانشگاه در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه واقع شده است.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه در سال 1946 تأسیس شد. این دانشکده اولین دانشکده دندانپزشکی در ترکیه بود.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه دارای برنامه های آموزشی زیر است:

 • برنامه دندانپزشکی عمومی :این برنامه 5 ساله است و منجر به دریافت مدرک Doctor of Dental  Surgery (DDS) می‌شود.
 • برنامه تخصصی دندانپزشکی: این برنامه 3 تا 4 ساله است و منجر به دریافت مدرک Master of Science in Dentistry (MSD) یا Doctor of Philosophy in Dentistry (PhD) می‌شود.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه دارای امکانات پیشرفته ای است. این دانشکده دارای کلینیک‌های دندانپزشکی مدرن، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کتابخانه‌ای مجهز است.

هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه از دندانپزشکان و متخصصان برجسته در رشته خود تشکیل شده است.

دانشگاه حاجت تپه به دانشجویان بین المللی بورسیه های تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند.

برای پذیرش در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه، دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشگاه (YOS) شرکت کنند. این آزمون به زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می‌شود.

دانشگاه اژه در دندانپزشکی

دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi) یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی است. این دانشگاه در شهر ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه واقع شده است.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اژه در سال 1955 تأسیس شد. این دانشکده دارای برنامه‌های آموزشی زیر است:

 • برنامه دندانپزشکی عمومی :این برنامه 5 ساله است و منجر به دریافت مدرک Doctor of Dental Surgery (DDS) می‌شود.
 • برنامه تخصصی دندانپزشکی :این برنامه 3 تا 4 ساله است و منجر به دریافت مدرک Master of Science in Dentistry (MSD) یا Doctor of Philosophy in Dentistry (PhD) می‌شود.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اژه دارای امکانات پیشرفته ای است. این دانشکده دارای کلینیک‌های دندانپزشکی مدرن، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کتابخانه ای مجهز است.هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اژه از دندانپزشکان و متخصصان برجسته در رشته خود تشکیل شده است.

دانشگاه اژه به دانشجویان بین المللی بورسیه های تحصیلی ارائه می دهد. این بورسیه‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند.برای پذیرش در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اژه، دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشگاه (YOS) شرکت کنند. این آزمون به زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می‌شود.

دانشگاه استانبول

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi) یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشکده‌های دندانپزشکی در ترکیه است. این دانشکده در سال 1908 تأسیس شد و در پردیس مرکزی دانشگاه استانبول در Beyazıt واقع شده است.

 • برنامه دندانپزشکی عمومی: این برنامه 5 ساله است و منجر به دریافت مدرک Doctor of Dental Surgery (DDS) می‌شود.
 • برنامه تخصصی دندانپزشکی: این برنامه 3 تا 4 ساله است و منجر به دریافت مدرک Master of Science in Dentistry (MSD) یا Doctor of Philosophy in Dentistry (PhD) می‌شود.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه استانبول دارای امکانات پیشرفته ای است. این دانشکده دارای کلینیک‌های دندانپزشکی مدرن، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کتابخانه ای مجهز است.هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه استانبول از دندانپزشکان و متخصصان برجسته در رشته خود تشکیل شده است.

دانشگاه استانبول به دانشجویان بین المللی بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیه ها به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند.

برای پذیرش در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه استانبول، دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشگاه (YOS) شرکت کنند. این آزمون به زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می‌شود.

دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه باهچه شهیر (BAU) یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی است که در سال 1998 تأسیس شد. پردیس اصلی این دانشگاه در استانبول، ترکیه، با پردیس‌های اضافی در استانبول و قبرس شمالی واقع شده است. BAU در بیش از 100 رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف از جمله تجارت، مهندسی، حقوق و پزشکی برنامه ارائه می‌دهد. این دانشگاه همچنین دارای یک دانشکده پزشکی است که مدرک دکترای پزشکی (MD) ارائه می‌دهد. BAU یک دانشگاه به سرعت در حال رشد است که بیش از 10000 دانشجو دارد. این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی خود به خوبی شناخته شده است و هیئت علمی آن متشکل از دانشمندان و متخصصان برجسته در رشته‌های خود است. BAU همچنین دارای امکانات پیشرفته‌ای از جمله کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است.

BAU به دانشجویان بین‌المللی طیف وسیعی از بورسیه‌ها را ارائه می‌دهد که به آنها کمک می‌کند تا هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند. این دانشگاه همچنین دارای یک برنامه تبادل دانشجو است که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در دانشگاه‌های دیگر در سراسر جهان تحصیل کنند.

دانشگاه باهچه‌ شهیر گزینه عالی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیلات با کیفیت بالا در یک محیط بین‌المللی هستند.

در اینجا چند واقعیت کلیدی در مورد دانشگاه باهچه ‌شهیر آورده شده است:

 • تأسیس شده در سال 1998
 • نوع:خصوصی غیرانتفاعی
 • محل:استانبول، ترکیه
 • پردیس‌ها:استانبول، ترکیه؛ قبرس شمالی
 • ثبت نام:بیش از 10000
 • دانشکده‌ها:6
 • برنامه‌ها:بیش از 100
 • بورسیه‌ها:موجود برای دانشجویان بین‌المللی
 • برنامه تبادل دانشجو:موجود

دانشگاه غازی در دندانپزشکی

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه غازی (Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi) در سال 1946 تأسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشکده‌های دندانپزشکی در ترکیه است. این دانشکده در پردیس مرکزی دانشگاه غازی در آنکارا واقع شده است.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه غازی برنامه‌های آموزشی زیر را ارائه می‌دهد:

 • برنامه دندانپزشکی عمومی :این برنامه 5 ساله است و منجر به دریافت مدرک Doctor of Dental Surgery (DDS) می‌شود.
 • برنامه تخصصی دندانپزشکی :این برنامه 3 تا 4 ساله است و منجر به دریافت مدرک Master of Science in Dentistry (MSD) یا Doctor of Philosophy in Dentistry (PhD) می‌شود.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه غازی دارای امکانات پیشرفته‌ای است. این دانشکده دارای کلینیک‌های دندانپزشکی مدرن، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کتابخانه‌ای مجهز است.هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه غازی از دندانپزشکان و متخصصان برجسته در رشته خود تشکیل شده است.

دانشگاه غازی به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. ین بورسیه‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند.

برای پذیرش در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه غازی، دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشگاه (YOS) شرکت کنند. این آزمون به زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می‌شود.

رشته دندانپزشکی ترکیه

دانشگاه آتاتورک در دندان پزشکی

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک (Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi) در سال 1973 تأسیس شده و یکی از معتبرترین دانشکده‌های دندانپزشکی در ترکیه است. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک برنامه‌های آموزشی زیر را ارائه می‌دهد:

 • برنامه دندانپزشکی عمومی :این برنامه 5 ساله است و منجر به دریافت مدرک Doctor of Dental Surgery (DDS) می‌شود.
 • برنامه تخصصی دندانپزشکی :این برنامه 3 تا 4 ساله است و منجر به دریافت مدرک Master of Science in Dentistry (MSD) یا Doctor of Philosophy in Dentistry (PhD) می‌شود.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک دارای امکانات پیشرفته‌ای است. این دانشکده دارای کلینیک‌های دندانپزشکی مدرن، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کتابخانه‌ای مجهز است.

هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک از دندانپزشکان و متخصصان برجسته در رشته خود تشکیل شده است.

دانشگاه آتاتورک به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند.

برای پذیرش در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک، دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشگاه (YOS) شرکت کنند. این آزمون به زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می‌شود.

مزایا و معایب تحصیل در رشته دندان پزشکی ترکیه

مزایا:

 • هزینه تحصیل: هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به طور قابل توجهی ارزان تر است.
 • کیفیت آموزش :دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه از کیفیت آموزشی بالایی برخوردارند و بسیاری از آنها مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.
 • امکان اشتغال: با توجه به کمبود دندانپزشک در ترکیه، فرصت‌های شغلی خوبی برای فارغ التحصیلان دندانپزشکی در این کشور وجود دارد.
 • شرایط زندگی: ترکیه کشوری زیبا و با فرهنگ غنی است و هزینه زندگی در آن نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان تر است.
 • امکان اخذ بورسیه: دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان بین المللی بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهند که می‌تواند به آنها در تامین هزینه‌های تحصیل شان کمک کند.
 • معافیت از سربازی :دانشجویان ایرانی که در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه تحصیل می‌کنند، از سربازی معاف می‌شوند.

معایب:

 • زبان: زبان تحصیل در اکثر دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه ترکی است و دانشجویان باید قبل از شروع تحصیل به این زبان تسلط پیدا کنند.
 • آزمون ورودی :برای ورود به دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه (YOS) شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید.
 • رقابت :رقابت برای ورود به دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه بالا است و باید از نظر علمی قوی باشید.
 • خدمت سربازی :اگر بعد از فارغ التحصیلی به ایران بازگردید، باید خدمت سربازی را انجام دهید.
 • عدم تطابق با سیستم آموزشی ایران :ممکن است در برخی موارد، تطابق دروس گذرانده شده در دانشگاه‌های ترکیه با سیستم آموزشی ایران وجود نداشته باشد.

مزیت های دندانپزشکی در ترکیه

نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی بهترین دانشگاه برای دندان پزشکی پرداختیم و شرایط و ویژگی‌های دانشگاه‌ها را بررسی کردیم. در نهایت، تصمیم گیری برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه به شرایط و اولویت‌های شما بستگی دارد. قبل از تصمیم گیری نهایی، حتما تحقیقات لازم را انجام دهید و با افراد متخصص مشورت کنید.

مجموعه ها مقالات

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*