شرایط تحصیل در رشته روانشناسی ترکیه چگونه است؟ ۲۰۲۴

رشته روانشناسی ترکیه

رشته روانشناسی یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین رشته‌های مربوط به شاخه رشته انسانی است. هر دانشجوی رشته انسانی احتمالا رویای تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه را آن هم در رشته روانشناسی در ذهن خود می‌پروراند. تحصیل روانشناسی در دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان ایرانی مزایای بسیار زیادی دارد.

اگر شما هم قصد تحصیل این رشته در بهترین دانشگاه‌های ترکیه را دارید؛ به شما تبریک می‌گوییم، زیرا بهترین انتخاب را کرده‌اید. اکنون قصد داریم با بررسی شرایط تحصیل در ترکیه و رشته ی روانشناسی شما را به صورت دقیق‌تر با آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی گرایش‌های رشته روانشناسی و شرایط آن

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد؛ رشته روانشناسی یکی از پرطرفدارترین زیر شاخه‌های رشته انسانی است رشته روانشناسی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور ترکیه تدریس می‌شود. طول دوره تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی ۴ سال می‌باشد.

رشته روانشناسی گرایش‌های مختلفی مانند روانشناسی بالینی، روانشناسی تجربی، عصب شناسی، روانشناسی رشد، روانشناسی کودک و … دارد. در ادامه قصد داریم شرایط تحصیل برخی از زیر شاخه‌های رشته روانشناسی را بررسی کنیم‌.

ویژگی های رشته روانشناسی

شرایط تحصیل رشته روانشناسی کودک

برای آن که بتوانید در رشته روانشناسی کودک در ترکیه تحصیل کنید؛ باید مدارک ثبت نام خود را برای یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه آماده کنید. روانشناسی کودک مرتبط با افراد زیر ۱۸ سال است و طبق تعریف یونیسف کودک عمل می‌کند بسیاری از محققان دریافتند که بسیاری از مشکلات مانند مشکلات سیاسی، اجتماعی و حتی زیست محیطی ریشه در کودکی دارد. بنابراین می‌توان با پرورش صحیح کودکان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

شرایط تحصیل رشته روانشناسی بالینی

از دیگر زیر شاخه‌های رشته روانشناسی می‌توان به رشته روانشناسی بالینی اشاره کرد. این رشته کمک به درمان اختلال‌های روانی، رفتاری و عاطفی می‌کند. افرادی که در زمینه روانشناسی بالینی تحصیل می‌کنند؛ عموما با همه نوع انسانی برخورد دارند. ممکن است این فرد یک کودک در سن بلوغ باشد یا یک فرد بزرگسال بسیاری از دانشگاه‌های پرطرفدار ترکیه این گرایش از رشته روانشناسی را ارائه می‌دهند‌.

بررسی شرایط تحصیل در رشته روانشناسی ترکیه در مقاطع مختلف

همانطور که می‌دانید رشته روانشناسی در مقاطع مختلفی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. برای آن که بتوانید با شرایط دقیق این رشته آشنا شوید، نیاز است که حتما مقطع تحصیلی خود را انتخاب کنید. در ادامه قصد داریم شرایط تحصیل رشته روانشناسی در هر کدام از این سه مقاطع را بررسی کنیم.

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی

برای آن که بتوانید به تحصیل رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی بپردازید، ابتدا باید مدرک دبیرستان خود را دریافت کرده و در آزمون سراسری دانشگاهی ترکیه یعنی YKS قبول شوید. گفتنی است که این آزمون شامل دو بخش عمومی و تخصصی است. در بخش تخصصی نیاز است که متقاضیان آزمون روانشناسی را نیز قبول شوند.

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد

برای آن که بتوانید در مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی را بخوانید، باید دارای مدرک لیسانس روانشناسی یا مدرک معادل آن باشید. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است شرایطی مانند شرط معدل، شرکت در آزمون ورودی، ارائه رزومه، ارائه نامه توصیه نامه و سایر موارد را داشته باشند.

در مقطع کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی دانشجویان باید مباحثی مانند نظریه‌های روانشناسی، معادلات آماری، متدولوژی، تحقیق، روش‌های تحقیق کیفی و کمی، پایه‌های عصب شناسی، روانپزشکی، روانشناسی اجتماعی و روانشناسی بالینی را پاس کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند برای کسب تجربه‌های عملی و تخصصی بیشتر در کنار یادگیری باحث روانشناسی در برنامه‌های کارآموزی و تمرینات کاربردی نیز شرکت کنند.

رشته روانشناسی در مقطع دکترا

دوره دکترای روانشناسی در ترکیه یک دوره ۴ ساله است. برای شرکت در این دوره نیاز است که مدرک کارشناسی ارشد را ارائه دهید. برای آن که بتوانید در مقطع دکترا رشته روانشناسی را مطالعه کنید، نیازمند است که زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی را به خوبی بلد باشید و مدارک لازم را برای پذیرش در دانشگاه ترکیه ارائه دهید. پس از تکمیل مدارک لازم است که دانشگاه‌های ترکیه که رشته روانشناسی را ارائه می‌دهند، جستجو کنید و در هر کدام از دانشگاه‌ها که تمایل دارید ثبت نام کنید.

دانشگاه‌های معتبری که در ترکیه رشته روانشناسی را در مقطع دکترا ارائه می‌دهند، عبارتند از: دانشگاه کوچ، سابانجی، بیلکنت، آنکارا، مرمره، هاکانیت، بوغازیچی، آدنان مندرس و خاور. لازم است بدانید که هدف از تحصیل روانشناسی در مقطع دکترا متخصص شدن در یک زمینه خاص است. بنابراین اگر قصد دارید که رشته روانشناسی را در مقطع دکترا ادامه دهید، باید یک پژوهشگر صبور و سرشار از ایده‌های متفاوت باشید.

چه دانشگاه‌هایی رشته روانشناسی را در ترکیه ارائه می‌دهند؟

بر اساس سیستم‌های رتبه‌بندی مختلف سالانه دانشگاه‌های روانشناسی با توجه به عملکرد تحقیقات خود در زمینه روانشناسی رتبه‌بندی می‌شوند. در ادامه به شما لیستی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه که رشته روانشناسی را ارائه می‌دهند را معرفی می‌کنیم.

  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه فنی خاورمیانه
  • دانشگاه کوچ
  • دانشگاه‌ سابانجی

انواع رشته های روانشناسی در ترکیه

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با شرایط تحصیل در رشته روانشناسی ترکیه صحبت کردیم. در رابطه با بازار کار رشته روانشناسی در ترکیه، لازم است بگوییم که بازار کار این رشته در ترکیه مانند همه کشورها در حال رشد و توسعه است. روانشناسی یک رشته متنوع می‌باشد که در صنایع مختلف مانند بهداشت روانی، آموزش، صنعت، تحقیقات، بازاریابی و سایر موارد کاربرد دارد. این رشته می‌تواند فرصت‌های شغلی بسیاری را برای فارغ التحصیلان فراهم کند. بنابراین با توجه به گستردگی که دارد؛ می‌توان جایگاه بسیار خوبی برای این رشته در ترکیه در نظر گرفت. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مجموعه ها مقالات

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*