دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تایید ایران کدامند؟ + 2024

دانشگاه دندان پزشکی ترکیه

با توجه به پر طرفدار بودن رشته های پزشکی و پیراپزشکی در سراسر دنیا از جمله ایران و وجود شرایط سخت و دشوار برای قبولی در دانشگاه های علوم پزشکی، با در نظر گرفتن دانشگاه های پزشکی در سطح اروپا در کشور ترکیه، که از سطح علمی بالایی نیز برخوردار هستند و همچنین نزدیک بودن و شرایط آسان تر زندگی و دریافت اقامت راحت نسبت به سایر کشور ها، مقصد مناسبی برای دانشجویان ایرانی می باشد. نکته حائز اهمیت تحصیل در ترکیه برای ایرانیان این است که وزارت بهداشت مهر تاییدی بر برخی از دانشگاه های ترکیه زده است و در نتیجه آن، دانشجویانی که قصد دارند پس از اتمام تحصیلات خود، به ایران بازگردند، شرایط مناسبی فراهم باشد که خود دارای اهمیت بالایی در تصمیم به ادامه تحصیل در کشور ترکیه می باشد.

قابل ذکر است، دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران رنکینگ و رتبه بالا و بسیار خوبی در میان دانشگاه های جهان کسب نموده اند و دانشجویان دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تایید ایران، این امکان را دارند تا در کشور خود، مشغول به کار شوند. در ادامه این مقاله به آشنایی با این دانشگاه ها پرداخته می شود.

هر ساله وزارت بهداشت ایران تعدادی از دانشگاه های مورد تایید خود را اعلام می دارد که در این بین تعدادی از دانشگاه های ترکیه نیز به چشم می خورند. با در نظر داشتن همکاری میان این دانشگاه ها با برخی دانشگاه های بین المللی آمریکا و اروپا و در نتیجه سطح بالای آموزش، بر تعداد دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه، دانشگاه های تایید شده از سوی ایران را دارند افزوده می شود.

دانشجوی دندانپزشکی ترکیه

 دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تایید ایران کدامند؟

به سبب وجود مزایای بسیار تحصیل در ترکیه و دانشگاه های مورد تایید ایران، دانشجویان بسیاری برای کسب موفقیت در آزمون های قبولی دانشگاه های ترکیه به رقابت می پردازند که رشته دندانپزشکی نیز یکی از این رشته های تحصیلی می باشد.

با تحصیل در دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تایید ایران، امکان طبابت در ایران و یا ادامه تحصیل برای دریافت دکترای دندانپزشکی یا تخصص دندانپزشکی در ایران و هم در ترکیه وجود دارد.در ادامه لیستی از دانشگاه های تایید شده از سوی وزارت بهداشت ایران برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که عبارت اند از:

 1. دانشگاه استانبول
 2. دانشگاه آنکارا
 3. دانشگاه اگه ازمیر
 4. دانشگاه حاجت تپه
 5. دانشگاه دکوز ایلول
 6. دانشگاه کاتب چلبی
 7. دانشگاه قاضی
 8. دانشگاه مارمارا
 9. دانشگاه آتاتورک
 10. دانشگاه 19 مایس
 11. دانشگاه باهچه شهیر
 12. دانشگاه یدی تپه
 13. دانشگاه مدیپول استانبول
 14. دانشگاه آیدین استانبول
 15. دانشگاه باشکنت
 16. دانشگاه اژه

در دانشگاه های نام برده شده، برخی از آن ها دولتی هستند و بعضی دیگر جز دانشگاه های خصوصی محسوب می گردند که هر کدام ویژگی ها و مزایای خود را دارند.

تفاوت های دانشگاه های دولتی و خصوصی

با توجه به رتبه و اعتبار دانشگاه های ترکیه که دارای شرایط مناسبی هم از نظر هزینه دارد، داوطلبان بسیاری نیز دارد که خواستار پذیرش در دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. اما ثبت نام و پذیرش شدن در آن ها، تنها با قبولی در آزمون های بین المللی SAT یا TRYOS و دیگر آزمون ها میسر نمی باشد، بلکه متقاضیان علاوه بر قبولی در این آزمون ها باید از شرایطی از جمله سن کم تر از 25 سال و حداقل معدل 18 از 20 برای دیپلم، برخوردار باشند.

اما پذیرفته شدن از سوی دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تایید ایران که خصوصی باشد، بدون نیاز به آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی مقطع قبلی صورت می گیرد.همچنین اگر داوطلب ترجیحا سنی کمتر از 25 سال داشته باشد و  معدل دیپلمش حداقل 16 از 20 باشد، این امکان وجود دارد تا به راحتی اقدام به ثبت نام در این دانشگاه ها نماید.قابل ذکر است برخی از دانشگاه های خصوصی توجه بیشتری به رزومه و سوابق فرد دارند تا سن او.

نکته حائز اهمیت در پذیرش دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تایید ایران که خصوصی هستند این است که، بعضی از آن ها نیازمند به قبولی در آزمون دارند. این دانشگاه ها شامل دانشگاه خصوصی کوچ استانبول و دانشگاه خصوصی باشکنت آنکارا، می باشند.

 آزمون های ورودی رشته دندانپزشکی به دانشگاه های دولتی ترکیه

همانطور که گفته شد یکی از دشواری های ورود یه دانشگاه های دولتی علاوه بر شرایط سنی و شرط معدل، کسب نمره تعیین شده و قبولی در آزمون های بین المللی می باشد که شامل آزمون های زیر می باشند.

آزمون YOS یا TRYOS

این آزمون هر ساله، تنها یک بار برگزار می گردد که سوالات آن توسط هر دانشگاه طرح شده است و شامل سه بخش مهم و اساسی ریاضیات، هوش و مهندسی می باشد.

آزمون SAT

آزمون های SAT  که قبول در آن شروطی از پذیرش دانشجوهای پزشکی و پیراپزشکی از جمله، برخی دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تایید ایران، می باشد که نوع عمومی آن، در ترکیه حدود ۴ بار در سال برگزار می گردد و شامل بخش های علوم و زیست شناسی ، ریاضی ، زبان های خارجی و ادبیات انگلیسی و … می باشد.

TUS آزمون ورودی تخصصی دندانپزشکی

این آزمون برای رشته های پزشکی به جز زیست شناسی، از جمله دندانپزشکی و غیره می باشد که افرادی که به عنوان دستیار شناخته می شوند، با قبولی در این آزمون و سپس گذراندن دوره تحصیلی آن، مدرک پزشک متخصص را دریافت می نمایند.

DUS آزمون ورودی تخصصی دندانپزشکی

اشخاصی که 5 سال در رشته دندانپزشکی عمومی تحصیل کرده و فارغ التحصیل گشته اند، با شرکت و قبولی در این آزمون که از دو بخش سوالات علوم پایه و بالینی تشکیل شده است، تخصص خود را دریافت می نمایند.افراد بسیاری هستند که با وجود این آزمون های دانشگاه های دولتی ترکیه، ترجیح می دهند به سبب شرایط راحت تر، در دانشگاه های خصوصی به تحصیل بپردازند.

مزیت های رشته دندانپزشکی در ترکیه

کلام آخر

هر ساله با توجه به وجود دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تایید ایران و همچنین شرایط مناسب و مساعد زندگی در کشور همسایه مان ترکیه، هموطنان عزیزمان، عزم تحصیل در رشته دندانپزشکی در آن جا را دارند.

مجموعه ها مقالات

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*