تحصیل در ترکیه فیزیوتراپی + شرایط + دانشگاه ها + هزینه ها

تحصیل در رشته فیزیوتراپی ترکیه

همان طور که می‌دانید رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی داوطلبان زیادی دارد. افرادی که قصد ادامه تحصیل در این رشته‌ها را دارند، می‌توانند کشور ترکیه را مقصد خود قرار دهند. کشور ترکیه دانشگاه‌های معتبر و برتری دارد که در چند سال اخیر داوطلبان زیادی را به خود جذب کرده است‌ یکی از این رشته‌ها، رشته فیزیوتراپی می‌باشد.

رشته فیزیوتراپی رشته‌ای است پولساز و در کشور ترکیه برای این رشته، شرایط تحصیلی عالی فراهم شده است. فیزیوتراپی نه تنها در کشور ترکیه بلکه درکل دنیا جزء مشاغل پرطرفدار می‌باشد.رشته فیزیوتراپی روز به روز بازار کار جهانی بهتری را پیدا می‌کند و نیاز به نیروی انسانی و فعالیت در این زمینه بیشتر خواهد شد. بنابراین تقاضا در این رشته روز به روز در حال افزایش است و در کشور ایران به دلایل شرایط سخت کنکور، قبولی در این رشته کار آسانی نیست.

بنابراین اگر خواهان تحصیل در رشته فیزیوتراپی هستید، کشور ترکیه پیشنهاد ما به شما می‌باشد.امکانات آموزشی پیشرفته و به ‌روزی برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه فراهم می‌باشد؛ بنابراین طبیعی است که برای ورود به چنین رشته ای شرایط رقابت داغ باشد. در ادامه سعی داریم شرایط، هزینه و دانشگاه ها را به شما معرفی کنیم تا بتوانید تصمیم بهتری برای ادامه تحصیل در ترکیه، که امری سرنوشت ساز است بگیرید.

تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل ترکیه در رشته فیزیوتراپی

شرایط تحصیل در رشته‌ی فیزیوتراپی مانند سایر رشته‌های پیراپزشکی و علوم بهداشتی می‌باشد. فیزیوتراپیست‌ها کارشان حفظ حداکثر توانایی‌های حرکتی افراد در طول زندگی و بازیابی آن‌ها در صورت از دست دادن این توانایی را بر عهده دارند؛ بنابراین بازار کار عالی و اهمیت بالای این رشته‌ی تحصیلی افراد زیادی را مشتاق به تحصیل در این رشته کرده است.

با تحصیل ترکیه در رشته فیزیوتراپی علاوه بر این که از امکانات آموزشی و رفاهی فوق‌العاده‌ی دانشگاه‌های این کشور، می‌توانید بهره ببرید؛ از برنامه‌های ویژه حین تحصیل دانشجویی مانند اراسموس و اراسموس پلاس را تجربه خواهید کرد. کشورهای اروپایی با اکثر دانشگاه‌های ترکیه قرداد همکاری دارند و شما با این برنامه اراسموس می‌توانید در ترم‌های آخر به دانشگاه‌های اروپایی سفر کرده و واحدهای آموزشی خود را در آنجا بگذرانید.

فیزیوتراپی در سطح کاردانی و کارشناسی ارائه می‌شود که سطح کاردانی آن دو سال می‌باشد و تحصیل در دوره‌ی کارشناسی 4 ساله است. قبولی در این رشته‌ی تحصیلی با توجه به این که دانشگاه بدون آزمون یا از طریق آزمون ورودی باشد، پذیرش انجام می‌شود.

بهتر است بدانید اغلب دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بدون آزمون است و شما با داشتن مدرک دیپلم می‌توانید در در رشته دلخواه خود تحصیل کنید. قبولی در دانشگاه‌های دولتی مستلزم شرکت در آزمون ورودی YOSوSAT می‌باشد. کسب نمره قبولی از شرایط پذیرش می‌باشد. در ترکیه هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی می‌توانید تحصیل کنید. اما کسب نمره زبان مشخص شده لازم است.

رشته فیزیوتراپی

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه با آزمون ورودی

در اکثر دانشگاه‌های معتبر، رشته فیزیوتراپی با زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌شود. برای همین، شما باید بعد از انتخاب دانشگاه مقصد، در یکی از این زبان‌ها، مهارت لازم داشته باشید. در آزمون یوس دو دفترچه به زبان انگلیس و ترکی در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای ورود به دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون یوس شرکت کنید.

این آزمون تا سال 2011 به صورت سراسری در ترکیه برگزار می‌شد، اما از سال 2012 به بعد، در دانشگاه‌ها به صورت مستقل و توسط دانشگاه برگزار می‌شود.آزمون sat نیز از آزمون های ورودی دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد. این آزمون یک آزمون آمریکایی برای سنجش مهارت ریاضی و زبان داوطلبان است. این آزمون را آمریکا برای ورود به دانشگاه‌های خود استفاده می‌کند و کشور ترکیه نیز برای پذیرش دانشجو از این آزمون ورودی استفاده می‌کند.

دانشگاه های دولتی مثل آتا ترک، حاجت تپه، قاضی، بغازیچی و…با آزمون ورودی هستند و باید نمره شما به حد نصاب برای ورود به دانشگاه برسد. دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون ورودی هستند و پذیرش آن‌ها بسیار راحت می‌باشد. در ادامه نام بهترین و برترین دانشگاه‌ها را برای شما ذکرکرده ایم:دانشگاه اوکان Okan Universityدانشگاه باهچه شهیر، Bahcesehir Universityدانشگاه دانشگاه مدیترانه شرقی ، Eastern Mediterranean University (EMU)

مدارک لازم برای ثبت در دانشگاه ترکیه

برای دریافت پذیرش و تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه، اولین مرحله ارائه مدارک مورد نیاز به دانشگاه است. توجه کنید که هر دانشگاهی می‌تواند مدارک متفاوتی را از شما درخواست کند؛ اما به صورت کلی تحویل مدارک زیر از طرف متقاضیان برای ورود به دانشگاه الزامی است:

  • ارئه مدرک دیپلم دبیرستان (به صورت ترجمه شده انگلیسی یا ترکی بسته به دانشگاه انتخابی می‌باشد)
  • ارائه ریز نمرات سه سال آخر تحصیلی
  • ارائه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی و نمره کسب شده

در صورت عدم ارائه مدرک زبان معتبر، باید در آزمون مهارت زبان انگلیسی یا ترکی دانشگاه شرکت نمایید و موفق به کسب حداقل نمره‌ی قابل قبول شوید. اگر نتوانستید در این مراحل به موفقیت برسید نگران نباشید شما باید در دوره‌های زبان آموزی که حاضرلیک نام دارد شرکت کنید .

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

اگر موفق به قبولی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه شوید؛ شما از پرداخت شهریه معاف هستید. اما دانشگاه‌های خصوصی حدود سالانه از 5000 دلار شهریه را شامل می‌شوند.

این رقم برای رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و پیرا پزشکی بالاتر است. هزینه دانشگاه‌ها با توجه به شرایط دانشگاه متفاوت خواهد بود، اما برای رشته فیزیوتراپی سالانه به طور میانگین مبلغ 8000 دلار شهریه باید پرداخت کنید.

رشته فیزیوتراپی در ترکیه

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با تحصیل در ترکیه در رشته فیزیوتراپی و هزینه‌ها و شرایط مختلف آن صحبت کردیم. ترکیه یکی از کشورهایی است که به دلیل پیشرفت‌هایی که کرده است، همچنین به دلیل فرهنگی که دارد مهاجران زیادی را به خود جذب کرده است. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مجموعه ها دوره

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*